Harmonogram wejścia do strefy euro jest już gotowy, rząd powinien go zatwierdzić do końca października - powiedziała dziennikarzom wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

"Rozmowy z Komisją Europejską podejmiemy, gdy tylko premier i rząd zatwierdzą harmonogram, co powinno nastąpić jeszcze w tym miesiącu" - powiedziała Zajdel-Kurowska.

Wiceminister poinformowała, że harmonogram opisuje cztery etapy procesu przyjmowania euro

Pierwszy etap to okres przed wejściem do systemu ERM2, drugi to czas przebywania w systemie ERM2 do momentu podjęcia decyzji przez KE w sprawie przyjęcia Polski do strefy euro. Trzeci etap to czas od momentu podjęcia tej decyzji do początku 2012 r., kiedy euro formalnie zastąpi złotego, a czwarty etap opisuje początkowy okres przebywania Polski w strefie euro.

Wiceminister powtórzyła, że Polska powinna wejść do systemu ERM2 w pierwszej połowie 2009 r., tak aby decyzja o przyjęciu nas do strefy euro mogła zapaść w połowie 2011 r.

"Jeśli chcemy spełnić kryteria do połowy 2011 r., to najpóźniej pod koniec pierwszej połowy 2009 r. powinniśmy wejść do ERM2" - powiedziała dziennikarzom.