Wiele towarzystw funduszy inwestycyjnych nie kompensuje zysków i strat w ramach funduszu parasolowego, przez co może niekorzystnie naliczyć podatek.
Dotychczas organy podatkowe w większości przypadków zajmowały niekorzystne dla podatników stanowisko, uważając, że przy odkupieniu jednostek funduszu parasolowego przychód oblicza się oddzielnie od każdego subfunduszu.
Postępując według takich wytycznych, inwestor, który poniósł stratę na jednym subfunduszu, a zysk na drugim, jest obciążany podatkiem, nawet jeśli w sensie ekonomicznym poniósł stratę. Pogląd taki wyraził m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z grudnia 2007 r. (nr IPPB1/415-308/07-2/AG).
Zdaniem Katarzyny Ryszard, doradcy podatkowego w Kancelarii Miller Canfield, generalnie nabycie oraz odkupienie jednostek uczestnictwa różnych subfunduszy, w ramach tego samego funduszu inwestycyjnego otwartego, następuje w wyniku jednego zlecenia portfelowego, bowiem oferty funduszy mają charakter pakietowy. Nie jest zatem możliwe, w ramach zlecenia portfelowego, odkupienie lub umorzenie jednostek uczestnictwa tylko jednego subfunduszu i naliczanie przychodu od każdego subfunduszu oddzielnie.
W ostatnio wydanym wyroku z 3 października 2008 r. (sygn. III SA/Wa 854/08) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił niekorzystną interpretację. Według Katarzyny Ryszard stanowisko WSA należy uznać za słuszne także z tego powodu, że płatnikiem jest fundusz inwestycyjny, a nie subfundusz, który jest jedynie wydzielony z funduszu. - W ramach funduszy wydzielane są jedynie subrejestry przypisane do poszczególnych subfunduszy, na których zapisywane są jednostki uczestnictwa przypisane do danego rejestru, co umożliwia podmiotom nabywającym jednostki uczestnictwa składanie zleceń portfelowych. Dodatkowo subfundusze nie posiadają osobowości prawnej - tłumaczy ekspert.
Trzeba zaznaczyć, że każde towarzystwo określa indywidualnie, w jaki sposób fundusze przez nie zarządzane naliczają i odprowadzają podatek od zysków kapitałowych. Zdaniem Jarosława Orlikowskiego, prezesa zarządu ProService Agent Transferowy, spółki, która dokonuje tego typu rozliczeń dla zdecydowanej większości polskich TFI, wykorzystywany przez spółkę system informatyczny umożliwia naliczanie podatku od zysków kapitałowych zarówno z kompensacją bądź nie w ramach pojedynczej transakcji.
- Jednak końcowa decyzja, jak naliczać podatek od zysków kapitałowych. zawsze należy do naszych klientów, czyli towarzystw funduszy inwestycyjnych - tłumaczy Jarosław Orlikowski.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama