Skanery antywirusowe on-line nie chronią użytkownika w czasie rzeczywistym przed zagrożeniami z internetu. Jedynie czasami usuwają istniejące już w komputerze wirusy, trojany, robaki itp.

Jeśli wykryjemy wirusa lub podejrzewamy, że mamy go w komputerze, najpierw należy spróbować usunąć zagrożenie za pomocą zainstalowanego oprogramowania antywirusowego. Gdy zainstalowany antywirus nie jest w stanie sobie z tym poradzić, użytkownik powinien skorzystać z jednego z dostępnych skanerów on-line. W przypadku infekcji taki skaner powinniśmy traktować jako ostatnią deskę ratunku (przed oddaniem komputera do serwisu bądź reinstalacją systemu operacyjnego).

Antywirusy on-line czasem nie działają

Jak skorzystać z antywirusowego skanera on-line? Warunkiem jest oczywiście dostęp do sieci. Infekcja wirusem bądź innym programem nie może uniemożliwiać poruszania się po stronach www. Użytkownik musi wejść na stronę skanera (np. www.arcabit.pl) i zainstalować niewielki program (musi być włączona obsługa Microsoft ActiveX). Po zainstalowaniu wymaganych plików użytkownik może rozpocząć proces skanowania zasobów komputera w poszukiwaniu zagrożeń.

Zdecydowana większość skanerów on-line wymaga do działania przeglądarki Internet Explorer. (w przeglądarkach takich jak Firefox czy Opera nie będą działać).

Skanery zawsze aktualne

Zaletą skanerów on-line jest ich aktualność. Producenci tego typu oprogramowania dbają o to, aby bazy wirusów i zagrożeń były aktualne. Są to zresztą sami producenci płatnych, komercyjnych programów antywirusowych, a skanery on-line pełnią dla producentów funkcję reklamową.

ROBERT DRZAZGOWSKI

robert.drzazgowski@infor.pl