Analitycy spodziewają się, że wrześniowe dane będą wskazywać na znaczące ograniczenie presji inflacyjnej, co zwiększy oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez RPP. Będzie to czynnik sprzyjający osłabianiu złotego.

"Dla kształtowania się kursu EUR-PLN kluczowe będą nastroje globalne. Spodziewamy się, że wrześniowe dane wskażą na znaczące ograniczenie presji inflacyjnej (nasza prognoza: 4,4 proc. r/r) i zwiększą oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez RPP. Będzie to czynnik sprzyjający osłabianiu złotego, a efekt ten może być wzmocniony przez osłabienie wspólnej waluty europejskiej" - napisali analitycy Banku BPH w porannym komentarzu.

"Na rynku eurodolara dzisiejsza publikacja wskaźnika ZEW w Niemczech powinna przyczynić się do osłabienia euro względem waluty amerykańskiej za sprawą znaczącego spadku wskaźnika zaufania. Istnieje również ryzyko negatywnego zaskoczenia ze strony danych o produkcji przemysłowej w strefie euro w sierpniu" - napisali analitycy.

Dla długu kluczowe będą dane o inflacji oraz szczegóły tzw. "pakietu ratunkowego" NBP

"Dzisiejsze dane GUS potwierdzą, że zagrożenia inflacyjne w polskiej gospodarce ulegają dalszemu ograniczeniu (nasza prognoza wzrostu CPI we wrześniu to 4,4 proc. r/r), zwiększając oczekiwania na przejęcie RPP do fazy łagodzenia polityki monetarnej w najbliższych miesiącach. Rynek będzie również wyczekiwał na szczegóły tzw. pakietu zaufania opracowanego przez NBP" - napisano w komentarzu.

We wtorek GUS poda dane dotyczące dynamiki inflacji we wrześniu, w środę zaś opublikuje przeciętne wynagrodzenie oraz poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.

Narodowy Bank Polski przygotował "Pakiet zaufania", mający na celu przywrócenie płynności na rynku. Szczegóły zostaną zaprezentowane na wtorkowym spotkaniu z bankami.