• Pamiętaj o aktualizacji systemu operacyjnego swojego komputera
  • Używaj programów antywirusowych oraz firewalli, bądź ostrożny i rozsądny
  • We wtorek obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu

Wirtualny świat tworzysz także ty - piszą pomysłodawcy Dnia Bezpiecznego Internetu, ustanowionego z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu Safer Internet, który ma propagować działania na rzecz bezpiecznego dostępu (m.in. dzieci i młodzieży) do zasobów internetowych. To oznacza, że twoje zachowanie ma znaczny wpływ na bezpieczeństwo w sieci. Wirusy czy niebezpieczne programy hulają po sieci i grożą naszym komputerom także dzięki pomocy samych - przeważnie nieświadomych - internautów. Dlatego od tego, jak dbasz o swoje bezpieczeństwo w sieci, zależy też bezpieczeństwo innych.

Nie należy się więc dziwić, że świadomi użytkownicy sieci będą ciągle powtarzać: korzystając z serwisów społecznościowych, sprawdzaj, czy na pewno jesteś na prawdziwej stronie, a nie spreparowanej nakładce. Ci, którzy ją zrobili, czekają tylko aż się zalogujesz, a oni wykradną twoje hasło.

Jeszcze większą czujność zachowaj, logując się w serwisie internetowym swojego banku. Zawsze wchodź do niego przez stronę banku, a nie np. przez kliknięcie na link, który właśnie dostałeś pocztą, zachęcający np. do zobaczenia, jak zmieniło się twoje konto. Banki nigdy nie wysyłają takich wiadomości. Cyberprzestępcy, którzy to robią, liczą jednak na to, że dasz się nabrać. Chcą ukraść twoje hasła, żeby wyczyścić z pieniędzy twoje konto.

O czym jeszcze należy pamiętać? Regularnie skanuj komputer w poszukiwaniu wirusów (szczególnie jeśli korzystasz z sieci P2P, gdzie jest ich całe zatrzęsienie). Otrzymane wiadomości z nieznanych źródeł natychmiast kasuj (nigdy nie otwieraj i nie przesyłaj ich dalej, bo możesz podesłać znajomemu niebezpieczny program).

Nie odwiedzaj nieznanych ci serwisów internetowych, a tym bardziej nie ściągaj z nich żadnych programów, bo razem z nimi możesz nieświadomie ściągnąć niebezpiecznego wirusa. Ich rozprzestrzenianie się powoduje nieostrożność internautów. W Dzień Bezpiecznego Internetu bądź więc ostrożniejszy - bardziej niż zwykle.

CYBERPRZESTĘPCY ATAKUJĄ

80 proc. spamu zawiera odsyłacze do niebezpiecznych stron lub szkodliwego oprogramowania

3 mln tyle komputerów zaatakował w maju 2000 r. wirus I Love You

2 mld dol. takie straty spowodowały ataki wirusów i robaków w 2003 roku w ciągu zaledwie ośmiu dni sierpnia (źródło: Symantec)

12 mln tyle komputerów zaatakował w maju 2003 r. wirus Sobig, blokując sieć na całym świecie

5 mln dol. na taką kwotę oszacowano straty, jakie spowodował wirus Goner, który rozsyłał się także za pomocą komunikatorów ICQ i IRC

2 mld dol. takie straty spowodował w czerwcu 2001 r. wirus CodeRed

MICHAŁ FURA

michal.fura@infor.pl