W 2009 roku zdrożeje wywóz śmieci z naszych domów. Więcej zapłacą także firmy, które emitują do środowiska np. spaliny.

Jutro Rada Ministrów ma się zająć projektem rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Jeżeli rząd zdecyduje się przyjąć proponowane stawki, to trzeba się liczyć z tym, że od 1 stycznia 2009 roku będziemy co miesiąc o 62 gorsze więcej płacili za wywóz śmieci niż obecnie. Takie są przynajmniej szacunki Ministerstwa środowiska, które przygotowywało projekt nowego rozporządzenia.

Wyższe opłaty za wywóz śmieci związane są z tym, że resort środowiska chce, aby firmy obierające śmieci płaciły 100 zł za jedną tonę odpadów składowanych na wysypisku. Jest to o 25 zł więcej niż obecnie. Podnosząc tę opłatę, resort chce zmusić przedsiębiorców, by kierowali oni odpady do odpowiednich zakładów, gdzie zostaną one poddane recyklingowi. Obecnie około 96 proc. śmieci z naszych domów trafia na wysypiska, a nie do przetworzenia.

Ułatwienia dla przedsiębiorców korzystających z nowych samochodów

Zgodnie z projektem nowego rozporządzenia więcej będzie trzeba też zapłacić za emitowanie do środowiska różnych substancji chemicznych. Przykładowo przedsiębiorca, który w wyniku swojej działalności emituje do środowiska amoniak, zapłaci 0,36 zł za 1 kg takiej substancji. W przypadku azbestu stawka wyniesie 315,80 zł za 1 kg. Natomiast za emisję pyłów z nawozów sztucznych opłata ma wynosić 1,23 zł za kg.

Łatwiej będą mieli przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności korzystają z nowych samochodów. W projekcie w tabeli opłat zostały uwzględnione pojazdy z silnikami, które spełniają ekologiczne normy EURO4 i EURO5. Przykładowo jednostkowa stawka opłat za silnik benzynowy spełniający normę EURO4 wyniesie 5,47 zł, a w przypadku normy EURO5 – 4,83 zł. Dzięki podaniu jednostkowych stawek dla nowych silników przedsiębiorcy nie będą musieli sami mierzyć składu spalin w swoich pojazdach i na tej podstawie wyliczać należną opłatę produktową. Określenie stawek jednostkowych spowoduje, że skorzystają oni z prostego wzoru, by wyliczyć należność za korzystanie ze środowiska.