SENTENCJA - Jeżeli w toku postępowania administracyjnego o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę sieci kanalizacji sanitarnej inwestor poinformował organ administracyjny o wyłączeniu z wniosku jakiegoś odcinka inwestycji, organ musi umorzyć postępowanie w tym zakresie. SYGN. AKT II SA/Ke 217/08
Spółka złożyła wniosek do starosty o udzielenie pozwolenia na budowę kanalizacji sanitarnej, z wyłączeniem zakresu realizowanego przez gminę oraz terenów zamkniętych (PKP). W trakcie postępowania inwestor poinformował organ I instancji, że wyłącza z wniosku dodatkowy odcinek kanału sanitarnego. Starosta poinformował właścicieli działek znajdujących się w obrębie wyłączonego odcinka, że przestają być stronami w prowadzonym postępowaniu. Dwaj właściciele jednej z działek, wnieśli jednak zastrzeżenia. Starosta zatwierdził projekt budowlany i udzielił spółce pozwolenia na budowę, który nie obejmował wskazanego przez inwestora odcinka kanalizacji.
Właściciele działki, którzy wnieśli zastrzeżenia, skierowali sprawę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Sąd uznał jednak ich skargę za bezzasadną. Zauważył, że zaskarżona została decyzja o umorzeniu postępowania na podstawie art. 105 par. 1 k.p.a.
Sąd nie miał wątpliwości, że w toku postępowania administracyjnego o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia dla na budowę sieci kanalizacji sanitarnej inwestor poinformował organ administracyjny o wyłączeniu z wniosku wskazanego odcinka kanału. To powodowało bezprzedmiotowość postępowania administracyjnego wszczętego wnioskiem o pozwolenie na budowę w tej części i obligowało organ do umorzenia postępowania w tym zakresie. Brak było bowiem podstaw prawnych do merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy.
Bezprzedmiotowość postępowania administracyjnego, o którym stanowi art. 105 par. 1 k.p.a. oznacza, że brak jest któregoś z elementów materialnego stosunku prawnego. Wobec tego nie można wydać decyzji załatwiającej sprawę przez rozstrzygnięcie jej co do istoty. Umorzenie postępowania jest orzeczeniem formalnym, kończącym postępowanie bez jego merytorycznego rozstrzygnięcia.