Prezes NBP wyjaśnił, że celem pakietu jest zwiększenie zaufania między bankami. "Narodowy Bank Polski będzie wpływał na wzrost zaufania w sektorze bankowym. Brak zaufania jest importowany do nas zza granicy w wyniku sytuacji, którą obserwujemy na rynkach globalnych" - powiedział.
"Chcemy zaproponować określone konstrukcje, dzięki którym Narodowy Bank Polski będzie wpływał na wzrost zaufania w transakcjach między bankami" - dodał. Zapewnił, że fundamenty sektora bankowego w Polsce są "mocne i zdrowe".
Pakiet zaufania składa się z czterech elementów
Pakiet zaufania składa się z czterech elementów. NBP chce działać na rzecz "animacji rynku", płynności złotego, płynności w walutach obcych oraz zacieśniać współpracę z bankami - zaznaczył Skrzypek.
Wyjaśnił, że obecnie system bankowy w Polsce jest bezpieczny i nie ma problemu z płynnością.
"Jesteśmy w stanie natychmiast zasilić rynek ogromnymi środkami. Nie jest to problem braku płynności w systemie. Potencjalny problem może się pojawić w relacji między poszczególnymi bankami. Być może zaistnieje potrzeba zasilenia poszczególnych banków okresową płynnością. Na takie potrzeby NBP jest przygotowany i przygotowuje szereg instrumentów, które dadzą bankom bezpieczeństwo w tym zakresie" - powiedział.
Poinformował, że NBP posiada potrzebne informacje makroekonomiczne. "We współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i Ministerstwem Finansów tych informacji mamy jeszcze więcej" - zapewnił.
Część rozwiązań jest już obecna w propozycjach innych banków centralnych
Zapowiedział, że pakiet będzie uzupełniany. "Będzie on sukcesywnie uzupełniany o instrumenty, które wymagają decyzji Rady Polityki Pieniężnej i operacji z podmiotami zewnętrznymi" - powiedział.
Wyjaśnił, że część rozwiązań jest już obecna w propozycjach innych banków centralnych; inne zaś są wypracowane przez NBP. Dodał, że niektóre z nich będą wymagały decyzji RPP, konsultacji między NBP a KNF lub rozpatrzenia na poziomie Komitetu Stabilności Finansowej.
"W poniedziałek nad tymi instrumentami będziemy dyskutować z Radą Polityki Pieniężnej" - powiedział Skrzypek. Dodał, że szczegóły zostaną zaprezentowane na wtorkowym spotkaniu z bankami.
Również szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz uspokajał na konferencji, że system bankowy w Polsce jest stabilny, a depozyty bezpieczne.