Sytuacja na rynku pracy systematycznie się poprawia. Potwierdzają to dzisiejsze dane GUS. Wynika z nich, że w lipcu stopa bezrobocia wyniosła 10,1 procent.

Ekspert rynku pracy Agnieszka Bulik uważa, że już wkrótce będziemy mieli do czynienia z bezrobociem jednocyfrowym. Poza tym zmierzamy w kierunku rynku pracownika, czyli że to pracodawcy będą musieli mocno starać się by pozyskać odpowiednich ludzi a nie odwrotnie - zaznaczyła rozmówczyni IAR. Dodała, że na razie pracodawcy muszą zabiegać o specjalistów związanych z technologiami informatycznymi czy pracami wymagającymi wiedzy i kompetencji inżynieryjnych.

Inna rozmówczyni IAR Marta Tobiasz z Antal International zwróciła uwagę, że obecnie rynkowi pracy sprzyjają czynniki sezonowe, dzięki którym wzrosło zatrudnienie w budownictwie, turystyce, przetwórstwie. Na rynek zatrudnienia pozytywny wpływ ma również przenoszenie wielu procesów biznesowych z zagranicy do Polski.
Dzisiejsze dane GUS o bezrobociu są z bieżne z wcześniejszymi szacunkami resortu pracy. Według ministra Kosiniaka-Kamysza w sierpniu będziemy już mieli bezrobocie jednocyfrowe.