W projekcie budżetu na 2009 rok są przewidziane środki na dopłaty do kredytów preferencyjnych dla rolnictwa - zapewnił wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, odpowiadając na pytania posłów dotyczące finansowania tego sektora.

Wcześniej odbyła się debata nad projektem budżetu. Nie zabierali w niej głosu posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Posłowie z tego klubu nie zadawali także pytań dotyczących budżetu.

Wiceminister powiedział, że na dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych dla rolnictwa na 2009 r. przewidziane są 854 mln zł, w tym na nowe kredyty inwestycyjne - 71 mln zł; na kredyty klęskowe będzie 246 mln zł.

Wiceszef resortu przyznał, że w przyszłorocznym budżecie na dopłaty do paliwa rolniczego zostało zaplanowane 500 mln zł i - jak powiedział - jest to "realna kwota". Dodał, że dopłaty do paliwa w tym roku wyniosą 650 mln zł.

Wiceminister zapewnił, że agencje rolne będą finansowane na tym samym poziomie, co w tym roku, a to pozwoli im na realizację ustawowych zadań

Projekt budżetu 2009 r. przewiduje na dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych 150 mln zł i - jak mówił Plocke - jest to kwota wystarczająca. Wrosną w 2009 r. środki na zwalczenie chorób zakaźnych - o 21 proc. Przewidziano na ten cel 276 mln zł. Pieniądze te przeznaczone są na zwalczanie 10 chorób zakaźnych, w tym choroby zakaźnej Aujeszkyego - u świń.

Wiceminister zaznaczył, że na przyszły rok zaplanowany jest wzrost płac o 30 proc. dla pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Inspekcji Nasiennej.

Plocke poinformował, że nie są przewidziane na 2009 rok pieniądze na zakup pomocy dydaktycznych dla przejętych przez ministerstwo rolnictwa szkół rolniczych. Przypomniał, że w 2008 r. resort przejął 39 szkół rolniczych wraz z subwencją oświatową, a w 2009 przejmie 9 kolejnych placówek, także z subwencją oświatową.

Wiceminister zapewnił, że agencje rolne będą finansowane na tym samym poziomie, co w tym roku, a to pozwoli im na realizację ustawowych zadań.