Jedną z form wspierania rozwoju firm w Polsce są ułatwienia w dostępie do kredytów bankowych.
Celem Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych (KFPK) działającego w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) jako jedynej, obok Funduszu Poręczeń Unijnych, instytucji poręczeniowej o zasięgu ogólnokrajowym, jest wspieranie rozwoju przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, poprzez ułatwianie im dostępu do kredytów bankowych.
Często firma wykazuje zdolność kredytową, ale nie ma wystarczających zabezpieczeń spłaty kredytu bankowego. W tym przypadku skorzystanie z oferty KFPK jest optymalnym rozwiązaniem. O popularności tego Funduszu świadczy m.in. fakt, iż już prawie 8 tys. firm skorzystało z jego oferty.
BGK może udzielić ze środków KFPK głównie mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom gwarancji lub poręczenia spłaty kredytu przeznaczonego na finansowanie działalności gospodarczej. Poręczenie lub gwarancja może obejmować maksymalnie 80 proc. kwoty kredytu i nie może przekraczać kwoty 5 mln euro.

Gdzie należy ubiegać się o poręczenie lub gwarancję ze środków KFPK?

Obecnie BGK współpracuje z 27 bankami kredytującymi. W celu uzyskania poręczenia klienci dołączają do dokumentacji kredytowej wniosek o udzielenie poręczenia. Resztę formalności bank kredytujący i BGK załatwiają między sobą.
Najłatwiej i najszybciej można uzyskać poręczenie w dziewięciu bankach, które podpisały z BGK umowę portfelową. Procedura trwa w tym przypadku najkrócej, ponieważ wszystkie czynności wykonywane są przez kredytodawcę. Poręczenia w portfelu udzielane są do kwoty 100 tys. euro.

Jakie pozostałe warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby otrzymać poręczenie lub gwarancję ze środków KFPK?

Po podjęciu przez BGK pozytywnej decyzji o udzieleniu poręczenia lub gwarancji, wniesieniu przez kredytobiorcę opłaty prowizyjnej oraz ustanowieniu zabezpieczenia BGK podpisuje z kredytobiorcą umowę o udzielenie poręczenia lub gwarancji. Podstawowym zabezpieczeniem poręczenia BGK jest weksel in blanco kredytobiorcy z klauzulą bez protestu wraz z deklaracją wekslową. W przypadku gwarancji BGK może wymagać również innych form zabezpieczeń.

Ile wynosi opłata prowizyjna z tytułu udzielenia poręczenia i gwarancji?

Z tytułu udzielonego poręczenia BGK pobiera jednorazową opłatę prowizyjną, uzależnioną od okresu obowiązywania poręczenia i naliczaną od kwoty objętej poręczeniem:
• 1,0 proc. za okres do 1 roku,
• 1,2 proc. za okres ponad 1 rok do 2 lat,
• 1,4 proc. za okres ponad 2 lata do 3 lat,
• 1,6 proc. za okres ponad 3 lata do 4 lat,
• 1,8 proc. za okres ponad 4 lata do 5 lat,
• 2,0 proc. za okres powyżej 5 lat.
BGK zawarł z bankami kredytującymi korzystne dla klientów porozumienia, dzięki którym uzależnia wysokość opłaty prowizyjnej od wysokości marży kredytowej pobieranej przez Bank Kredytujący od kredytu objętego poręczeniem/gwarancją.
Możliwa jest obniżka opłaty prowizyjnej nawet o 70 proc. podstawowej stawki. Obniżone stawki opłaty prowizyjnej stosowane są również w przypadku poręczeń udzielanych w ramach portfela kredytowego MSP.
Za udzielenie gwarancji prowizja pobierana jest w wysokości dwukrotnie wyższej od naliczanej przy udzieleniu poręczenia.
Ważne!
O popularności Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych świadczy fakt, że już prawie 8 tysięcy firm skorzystało z jego oferty
BANKI WSPÓŁPRACUJĄCE Z BGK W RAMACH KFPK
W ramach Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych
z Bankiem Gospodarstwa Krajowego współpracują:
1. Bank BPH,
2. Bank Gospodarki Żywnościowej*,
3. Bank DnB NORD Polska,
4. Bank Millennium,
5. Bank Ochrony Środowiska*,
6. Bank Pekao*,
7. Bank Pocztowy,
8. Bank Polskiej Spółdzielczości*,
9. Bank Spółdzielczy Ziemi Łowickiej,
10. Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu-Zdroju,
11. Bank Współpracy Europejskiej,
12. Bank Zachodni WBK,
13. BRE Bank,
14. Dominet Bank,
15. Deutsche Bank Polska,
16. Dresdner Bank AG Oddział w Polsce,
17. DZ Bank Polska,
18. Gospodarczy Bank Wielkopolski*,
19. HSBC Bank Polska,
20. ING Bank Śląski*,
21. Invest-Bank*,
22. Krakowski Bank Spółdzielczy,
23. Kredyt Bank,
24. Mazowiecki Bank Regionalny*,
25. Nordea Bank Polska,
26. PKO Bank Polski*,
27. Rabobank Polska.
*banki, które udzielają kredytów z poręczeniem KFPK również
w ramach trybu portfelowego

Więcej:

Bank Gospodarstwa Krajowego Infolinia: 0-801 66 76 55

www.bgk.com.pl