Brytyjski fundusz inwestycyjny Mecom, właściciel 51 proc. udziałów w Rzeczpospolitej i dziesięciu tytułów regionalnych, przejmie kolejny - Życie Warszawy. Według informacji GP rozmowy między właścicielem dziennika Michałem Sołowowem i Mecomem zbliżają się do końca. Zakup utrudni start nowego ogólnopolskiego dziennika niemieckiego koncernu Polskapresse, który też starał się o warszawską gazetę.

- Kwestia ceny jest już zamknięta, do ustalenia zostały jeszcze ostatnie szczegóły oraz złożenie podpisów. Dopiero wtedy transakcja zostanie zamknięta i strony będą mogły ją ogłosić - dowiadujemy się.

Michał Sołowow mógł zażądać za dziennik 100 mln zł.

Wcześniej Życiem Warszawy interesowała się Orkla, zanim przejął ją Mecom. Norwegowie ostatecznie zrezygnowali ze względu na zbyt wysoką cenę.

- Kupno Życia Warszawy to skuteczny sposób pokrzyżowania planów Polskapresse wejścia na rynek warszawski, gdzie nie ma dziennika. Projekt Polskapresse jest zagrożeniem nie tyle dla dzienników regionalnych, ile przede wszystkim dla Rzeczpospolitej - mówi inny z naszych rozmówców, zbliżony do sprawy.

Ten zakup ma być elementem nowej strategii Mecom, czyli powiązania Rzeczpospolitej z dziesięcioma tytułami regionalnymi funduszu, zarządzanymi przez spółkę Media Regionalne. W niektórych z nich planowane jest przejście na mniejszy, bardziej poręczny layout. A to samo ma się stać z Rzeczpospolitą i to już po wakacjach.

- O ile w przypadku zielonych i żółtych stron to nie problem, o tyle w przypadku białych sprawa jest poważna. Rzeczpospolita straciłaby bowiem jeden ze swoich wyróżników, którym był format - mówi osoba znająca realia spółki.

Polskapresse, które chce zacząć w tym roku wydawać nowy ogólnopolski tytuł, do współpracy przy nim namawiał właśnie fundusz Mecom, ale nic z tego nie wyszło. Jak wynika z informacji GP, mimo że trwają rekrutacje dziennikarzy do tego tytułu, był nawet pomysł, aby przenieść termin jego debiutu na 2008 rok. Nie zgodził się na to Axel Diekman, szef Verlagsgruppe Passau, do którego należy Polskapresse.

Rzecznik Polskapresse Magdalena Chudzikiewicz nie chciała komentować informacji związanych z Życiem Warszawy.

- Mogę jedynie potwierdzić, że nasz projekt na pewno wystartuje w tym roku - mówi Magdalena Chudzikiewicz.

Informacji o tym, czy Mecom porozumiał się z Michałem Sołowowem, nie chciał potwierdzić Truls Velgaard, członek zarządu Mecom Europe i prezes spółki Presspublica.

MICHAŁ FURA

michal.fura@infor.pl