Jak Jan Kulczyk budował swoje imperium: nie musiał zaczynać od zera, jak nikt potrafił robić interesy z państwem

autor: Łukasz Wilkowicz01.08.2015, 08:30; Aktualizacja: 01.08.2015, 11:19
Jan Kulczyk biznes

Chociaż biznesmenów, którzy robili interesy z państwem i dzięki państwowym zamówieniom, było więcej, to Kulczyk był jedyny w swoim rodzajuźródło: PAP
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel

Powstawania takich imperiów biznesowych, jak to zbudowane przez Jana Kulczyka, nie należy się spodziewać. Bo nie ma już takich możliwości na linii biznes-państwo jak w pierwszych latach transformacji i przechodzenia z gospodarki centralnie planowanej do rynkowej. W pokoleniu Kulczyka było kilka postaci, które potrafiły to wykorzystać. Tylko jemu udało się zmienić to w trampolinę do rozwoju. Następne pokolenia skazane są na rozwój bez państwowego wspomagania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (54)

  • Geszeft(2015-08-01 23:37) Zgłoś naruszenie 00

    Odkupił budynek od PZPR-u za 2 miliony , wyremontował za 7 milionów , i rząd odkupił od Kulczyka budynek za 20 milionów złotych . Takie to interesy robili ci , rekiny biznesu na narodzie za prezydentury Kwaśniewskiego i Premierostwa Millera . A pamiętacie Świadectwa Powszechnej Prywatyzacji , sprzedano 512 państwowych przedsiębiorstw na giełdzie odkupił je Kulczyk , ludzie musieli te świadectwa wykupić na poczcie za 20 złotych , następnie założyć konto u maklera 40 złotych , opłata konta 30 złotych , a na giełdzie ten papier był warty 35 złotych . Kto na tym zrobił interes Kulczyk z Komunistami , ludziom dano tylko papierek którym nawet podetrzeć się nie było można bo był z kartonu ...Taki to był wizjoner jak była okazja to brał wszystko co mu wpadło w łapy wybredny nie był ani nie miał żadnych skrupułów , dlatego doszedł do takiego majątku .dzisiaj już nic nie pozostało w Polsce do sprywatyzowania to i wizja u wizjonera , jakby pozostała mniejsza ...

    Odpowiedz
  • cwany doktor(2015-08-03 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    on żyje-nikt nie widział ciała nikt nie zobaczy POgrzebu.siedzi teraz w np.nowej zelandii z nową twarza i nową tożsamością. i leje ze smiechu że znów was zrobił w wała.

    Odpowiedz
  • LT(2015-08-04 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nie "pomagał" w prywatyzacji majątku byłej NRD ?
    Bo tam działa państwo i to nie teoretycznie .

    Odpowiedz
  • gościu(2015-08-01 19:06) Zgłoś naruszenie 01

    Wiecie gdzie takich mądrali jak Wy miał Pan Doktor Kulczyk w ...sercu. Miał trochę więcej szarych komórek od Was i doszedł do czegoś a nie BIDOLIŁ BO TO JEST ŁATWE.

    Odpowiedz
  • typowynieżyt(2015-08-01 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    ...aj ! waj ! ...no i zrobił się sztryms ...! ,a żid zawsze dodadował się z zidem ...i była z tego kasa ...i ...zarobek i obowiązek spełiony ...aj ! waj !!!...a , teraz kto tak ładnie , będzie czesał gojostwo , ...i z rządu też ?...no kto ??? ,a talent trza pomnażać ! ,oj trza !!!...

    Odpowiedz
  • TUSEK I LODZIARA(2015-08-02 07:05) Zgłoś naruszenie 00

    A KTO TO BYŁ JAN KULCZYK TO ZWYKŁY ZŁODZIEJ.

    Odpowiedz
  • w punkt(2015-08-01 16:08) Zgłoś naruszenie 00

    I po co to wszystko jak trumna kieszeń nie ma.

    Odpowiedz
  • bhp(2015-08-01 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    Co to jest "pasta bph" ?Jest Bank BPH ale pasta takowa ? Było mydło w paście, nazywało się "Pasta BHP"

    Odpowiedz
  • wujek(2015-08-01 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    Był słup. Nie ma słupa. Jest d u p a. to mój komentarz. Ten człowiek nie stworzył jednego produkcyjnego miejsca pracy. Układ w 100%.

    Odpowiedz
  • wujek(2015-08-01 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Dla mnie Kulczyk to oszust i złodziej. Posłuchajcie
    www.youtube.com/watch?v=lbQHwsTrdhw

    Odpowiedz
  • Paweł trzeci(2015-08-02 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    Nie znęcajcie się nad biednym nieboszczykiem.To musiał być bardzo dobry człowiek bo czytałem wypowiedz Pana Prez. Wałesy który też jest biedny że ten Pan był mu bliski jak brat ,imiał z nim cały czas bliskie kontakty.Prezydentowi Panstwa trzeba wierzyć i ufać.

    Odpowiedz
  • refleksja(2015-08-01 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    do wujek: raczej pojawia się refleksja nad życiem że każdy przychodzi na świat goły (niektórzy dostają od ojca milion) i każdy odchodzi z tego świata goły (nawet bez tego pierwszego miliona).

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-08-01 09:39) Zgłoś naruszenie 00

    "Państwo" , do swoich interesów , potrzebowało "przedsiębiorców" - między innymi .
    Kulczyk też się nadawał .

    Odpowiedz
  • dobry pomysł - daje wiele do myślenia(2015-08-01 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    Kreowana właśnie salonowa legenda o skromnym wizjonerze co to się (cytat) "nie obnosił z pieniędzmi" może szybko wyblaknąć po doniesieniach szwajcarskiej prasy o luksusowej willi Kulczyka na stokach St. Moritz za 600 mln PLN. Tak, 600 mln PLN.

    Nagła śmierć Jana Kulczyka w miejskim szpitalu publicznym w Wiedniu musiała zaskoczyć naszych płomiennych "liberałów" pokroju towarzysza Balcerowicza, którzy chcieliby sprywatyzować cały kraj, w tym szpitale. Mamy kolejny chichot historii.

    Odejście śp. Kulczyka w Wiedniu przypomina nam też o tym, że nieboszczyk już dawno wypiął się na Polskę, na której zbił całą swoją fortunę poprzez biznes z państwem, po tym jak według obowiązującej legendy założycielskiej "dostał" pierwszy milion od ojca, rezydenta w Berlinie Zachodnim.

    Odpowiedz
  • Krzysztof Kornatowicz(2015-08-02 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    Nie znęcajcie się nad biednym narodem i nie publikujcie bzdur na temat układów państwa i osób prywatnych , sterowanych przez służby specjalne , celem wykradzenia majątku państwowego . Jak można było bogacić się w tym dziadostwie udającym Polskę pokazał przykład Romana Kluski i jego Optimusa , oraz film UKŁAD ZAMKNIĘTY ! Ciszej nad tym grobem , bo im głośniej sprostytuowane media kłamią , tym więcej obywateli wyczyta w komentarzach kto i jak ograbiono Polskę z majątku . Krzysztof Kornatowicz

    Odpowiedz
  • Gość(2015-08-02 09:32) Zgłoś naruszenie 00

    Miał w d...pie Polskę i Polaków układ mu pozwolił na zgromadzenie takich środków,jednym słowem o kant d...py jego patryjotyzm.

    Odpowiedz
  • alax(2015-08-01 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    P.Kulczyk stworzył imperium kapitałowe w stylu biznesmenów amerykańskich
    ma talent do robienia interesów większy niż nie jeden z profesorów
    ekonomii.

    Odpowiedz
  • analityk(2015-08-02 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdanie Pan Kulczyk nie był zadnym wizjonerem tylko miał powiązania ze zagranicznymi służbami specjalnymi, które pomogły mu by był człowiekiem majętnym na sprzedaży Polskich firm. Dzisiaj w dobie rewolucji technologicznej człowiekiem nieprzeciętnym jest ten kto stworzył przedsiębiorstwa produkujące produkty konkurujące na rynku globalnym. Zatem Pan Kulczyk nie stworzył żadnej takiej firmy, więc jest człowiekiem tylko z układów.

    Odpowiedz
  • do alax(2015-08-01 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    biznesmeni amerykańscy tworzyli nowe miejsca pracy i promowali marki.. a ten marny człowieczek jedynie kupowal taniej po znajomości i sprzedawał drożej.. nie obrażaj amerykańskich biznesmenów

    Odpowiedz
  • power(2015-08-01 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    Leczył się w szpitalu publicznym w Wiedniu???Facet którego było stać na najlepsze i najdroższe kliniki na świecie!!! Facet naprawdę miał problem z samym sobą.

    Odpowiedz