Jak Jan Kulczyk budował swoje imperium: nie musiał zaczynać od zera, jak nikt potrafił robić interesy z państwem

autor: Łukasz Wilkowicz01.08.2015, 08:30; Aktualizacja: 01.08.2015, 11:19
Jan Kulczyk biznes

Chociaż biznesmenów, którzy robili interesy z państwem i dzięki państwowym zamówieniom, było więcej, to Kulczyk był jedyny w swoim rodzajuźródło: PAP
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel

Powstawania takich imperiów biznesowych, jak to zbudowane przez Jana Kulczyka, nie należy się spodziewać. Bo nie ma już takich możliwości na linii biznes-państwo jak w pierwszych latach transformacji i przechodzenia z gospodarki centralnie planowanej do rynkowej. W pokoleniu Kulczyka było kilka postaci, które potrafiły to wykorzystać. Tylko jemu udało się zmienić to w trampolinę do rozwoju. Następne pokolenia skazane są na rozwój bez państwowego wspomagania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (54)

 • wujek(2015-08-01 09:04) Zgłoś naruszenie 00

  Dla mnie Kulczyk to oszust i złodziej. Posłuchajcie
  www.youtube.com/watch?v=lbQHwsTrdhw

  Odpowiedz
 • wujek(2015-08-01 09:05) Zgłoś naruszenie 00

  Był słup. Nie ma słupa. Jest d u p a. to mój komentarz. Ten człowiek nie stworzył jednego produkcyjnego miejsca pracy. Układ w 100%.

  Odpowiedz
 • refleksja(2015-08-01 09:24) Zgłoś naruszenie 00

  do wujek: raczej pojawia się refleksja nad życiem że każdy przychodzi na świat goły (niektórzy dostają od ojca milion) i każdy odchodzi z tego świata goły (nawet bez tego pierwszego miliona).

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-08-01 09:39) Zgłoś naruszenie 00

  "Państwo" , do swoich interesów , potrzebowało "przedsiębiorców" - między innymi .
  Kulczyk też się nadawał .

  Odpowiedz
 • dobry pomysł - daje wiele do myślenia(2015-08-01 09:46) Zgłoś naruszenie 00

  Kreowana właśnie salonowa legenda o skromnym wizjonerze co to się (cytat) "nie obnosił z pieniędzmi" może szybko wyblaknąć po doniesieniach szwajcarskiej prasy o luksusowej willi Kulczyka na stokach St. Moritz za 600 mln PLN. Tak, 600 mln PLN.

  Nagła śmierć Jana Kulczyka w miejskim szpitalu publicznym w Wiedniu musiała zaskoczyć naszych płomiennych "liberałów" pokroju towarzysza Balcerowicza, którzy chcieliby sprywatyzować cały kraj, w tym szpitale. Mamy kolejny chichot historii.

  Odejście śp. Kulczyka w Wiedniu przypomina nam też o tym, że nieboszczyk już dawno wypiął się na Polskę, na której zbił całą swoją fortunę poprzez biznes z państwem, po tym jak według obowiązującej legendy założycielskiej "dostał" pierwszy milion od ojca, rezydenta w Berlinie Zachodnim.

  Odpowiedz
 • alax(2015-08-01 09:58) Zgłoś naruszenie 00

  P.Kulczyk stworzył imperium kapitałowe w stylu biznesmenów amerykańskich
  ma talent do robienia interesów większy niż nie jeden z profesorów
  ekonomii.

  Odpowiedz
 • bhp(2015-08-01 10:42) Zgłoś naruszenie 00

  Co to jest "pasta bph" ?Jest Bank BPH ale pasta takowa ? Było mydło w paście, nazywało się "Pasta BHP"

  Odpowiedz
 • do alax(2015-08-01 10:47) Zgłoś naruszenie 00

  biznesmeni amerykańscy tworzyli nowe miejsca pracy i promowali marki.. a ten marny człowieczek jedynie kupowal taniej po znajomości i sprzedawał drożej.. nie obrażaj amerykańskich biznesmenów

  Odpowiedz
 • samo życie(2015-08-01 12:04) Zgłoś naruszenie 00

  jedni potrafią wykorzystać swoje 5 minut a inni nie. Jedni robią wszystko aby cały czas znaleźć się na grzebiecie fali a inni z lenistwa lub gapiostwa spadają z grzbietu fali do dołka. Podobnie jest w piłce nożnej - zmarnowane sytuacje się mszczą a Kulczyk jak widać ich nie marnował i potrafił się odwdzięczać, więc chętnie mu tanio sprzedawali. Jak widać inni tego nie potrafili, albo nie mieli takiej konstrukcji psychicznej i woleli prowadzić mniej ryzykowany i spokojniejszy tryb życia. Co do amerykańskich biznesmenów to w Stanach kapitalizm trwa od ponad 200 lat, ale tam także wiele fortun prywatnych powstało na zamówieniach państwowych od polityków, nie wspominając o sektorze finansowym, który nie tworzy nowych miejsc pracy tylko piramidy finansowe i bańki spekulacyjne z których jedni mają wielkie fortuny a inni kryzys.

  Odpowiedz
 • Gosc(2015-08-01 12:43) Zgłoś naruszenie 00

  Odwazny czlowiek nie bal sie ryzyka a do tego bardzo pracowity i uczciwy,nie czekal na etat panstwowy interesy robil sam.To jest przyklad nie ma co krytykowac sa efekty pracy ktorymi mozna sie szczycic szkoda ze tak szybko odszedl pracowal do konca i nie rozczulal sie nad soba.

  Odpowiedz
 • Mleko(2015-08-01 12:48) Zgłoś naruszenie 00

  Oligarcha i tyle ,jest jeszcze wielu takich, co Polskę rozkradli ramię w ramię z komuchami by potem mówić, że kapitalizm jest super każdy może wszystko osiągnąć i najlepiej sprywatyzować wszystko, co się da do ostatniego ździebła trawy i kropli wody. Lepiej tylko dla kogo? Dla takich jak Kulczyk. Jedyna pocieszająca wiadomość to to że Danse macabre jeszcze działa i że bogaci nie są w stanie jeszcze kupować nieśmiertelności.

  Odpowiedz
 • Wędzidło(2015-08-01 12:55) Zgłoś naruszenie 00

  alex, ty też masz wiedzę i łeb w sam raz do żłoba.

  Odpowiedz
 • wiarus(2015-08-01 13:08) Zgłoś naruszenie 00

  Wiarus do samo życie z twojego komentarza wynika że masz się dobrze a może bardzo dobrze.Ruch Robotniczy SOLIDARNOŚĆ wywalczyła wolność nie dla ludu ale dla czerwonych i białych cwaniaków.Krew i ofiary II wojny wzbogaciły nie walczących a cwaniaków wykorzystujących patriotyzm jednostek miłujących swoją ojczyznę oczekując dobra wszystkich obywateli swojego kraju.Ruch Robotniczy SOLIDARNOŚĆ w swojej walce hasłami Marksa Engelsa i Lenina uderzała w system panującego socjalizmu Polskiego wytykając władzy jak łamie hasła socjalizmu krzywdząc ludzi.Jedno wielkie kłamstwo w stosunku do LUDU dla własnych interesów i swoich potomnych. Ówczesnemu przywódcy Solidarności Prezydentowi Lechowi Wałęsie w czasie jego jubileuszy odwiedziny i cześć na prywatnych przyjęciach nie oddają robotnicy przedstawiciele zlikwidowanych zakładów pracy z istniejącymi jeszcze sztandarami oddają elity dzisiejsi możni a nawet współcześni Polscy oligarchowie.

  Odpowiedz
 • +.(2015-08-01 13:24) Zgłoś naruszenie 00

  ...jeden z nielicznych do którego w ważnych biznesowych sprawach dzwonili premierzy,ministrowie,senatorzy i posłowie pytając o zgodę.

  Odpowiedz
 • KUNA(2015-08-01 13:34) Zgłoś naruszenie 00

  PROSZĘ PISAĆ DOSŁOWNIE.ZŁODZIEJSTWO.WSADZANO DO ZAKŁADÓW TZW ZARZĄDCÓW KOMISARYCZNYCH. W TEN SPOSÓB ZAŁOGA JAKO PIERWSZY PUNKT USTAWY O PRZEDSIĘBIORSTWACH PAŃSTWOWYCH PRZESTAL DZIAŁAĆ.ZACZĘŁŁA SIĘ SAMOWOLA KOMISARZY.SPRZEDAWALI ZA GROSZE NIERUCHPMOŚCI,LEWE NIE POTRZEBNE DLA FIRM INTERESY,BEZ POCZUCIA JAKIEJKOLWIEK ODPOWIEDZIALNOŚCI.ZŁODFZIEJSTWO W MAJESTACIE...

  Odpowiedz
 • grabarz(2015-08-01 13:38) Zgłoś naruszenie 00

  Miliarderzy też wyciągają kitę jak przeciętniacy.I gniją jak przeciętniacy.No chyba,że zabalsamują towarzysza w paście BHP.

  Odpowiedz
 • Szofer(2015-08-01 13:39) Zgłoś naruszenie 00

  Cwaniaczek i co tu więcej dodać.

  Odpowiedz
 • Adler(2015-08-01 14:15) Zgłoś naruszenie 00

  I to jest to! Coca cola - co piją małpy w ZOO! Umiejętnie podczepić się do państwowego koryta, a kasiora sama poleci! Tylko czy to świadczy o "talencie biznesowym"? Chyba raczej tylko - o zwykłym cwaniactwie.

  Odpowiedz
 • power(2015-08-01 14:26) Zgłoś naruszenie 00

  Leczył się w szpitalu publicznym w Wiedniu???Facet którego było stać na najlepsze i najdroższe kliniki na świecie!!! Facet naprawdę miał problem z samym sobą.

  Odpowiedz
 • Wieśniak(2015-08-01 14:32) Zgłoś naruszenie 00

  Kupował upadłe zakłady od państwa za kilka złotych a potem sprzedawał zachodnim firmą z ogromnym zyskiem w ten sposób doprowadził polski przemysł do takiego stanu rzeczy jaki mamy a kolejni prezydenci i rządy klepali go po plecach jaki fantastyczny polski biznesmen a on się śmiał z tych debili i powiekszał fortunę sprzedając polskie dobro wspólne o które walczyli i ginęli nasi przodkowie aż w końcu Kulczyk powiedział że jest patriotą, teraz dostanie pośmiertnie parę orderów i kilka pomników za zasługi dla kraju, ludzie co za obłuda!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane