Jak Jan Kulczyk budował swoje imperium: nie musiał zaczynać od zera, jak nikt potrafił robić interesy z państwem

autor: Łukasz Wilkowicz01.08.2015, 08:30; Aktualizacja: 01.08.2015, 11:19
Jan Kulczyk biznes

Chociaż biznesmenów, którzy robili interesy z państwem i dzięki państwowym zamówieniom, było więcej, to Kulczyk był jedyny w swoim rodzajuźródło: PAP
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel

Powstawania takich imperiów biznesowych, jak to zbudowane przez Jana Kulczyka, nie należy się spodziewać. Bo nie ma już takich możliwości na linii biznes-państwo jak w pierwszych latach transformacji i przechodzenia z gospodarki centralnie planowanej do rynkowej. W pokoleniu Kulczyka było kilka postaci, które potrafiły to wykorzystać. Tylko jemu udało się zmienić to w trampolinę do rozwoju. Następne pokolenia skazane są na rozwój bez państwowego wspomagania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (54)

  • noja(2015-08-01 21:12) Zgłoś naruszenie 00

    niech mu ziemia będzie lekka.

    dzisiaj za coś takiego groziłby kryminał. zakupy bez przetargów, niejasne powiązania, konszachty i inne. Bardziej to przypominało mafię gospodarczą niż biznes.

    Odpowiedz
  • bufon(2015-08-01 20:16) Zgłoś naruszenie 00

    Budował ...

    Odpowiedz
  • analityk(2015-08-01 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem Pan Kulczyk nie odznaczał się żadnymi zdolnościami. Gdyby tak było to jego firmy produkowałyby nowoczesne produkty i sprzedawane byłyby na rynku globalnym. On miał powiązania z zagranicznymi służbami specjalnymi, które umożliwiły sprzedaż kupionych firm polskich dla firm zachodnich. Zatem grał znaczonymi kartami, wiedział co kupić i następnie komu sprzedać.

    Odpowiedz
  • analityk(2015-08-01 19:35) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Kulczyk miał powiązania ze służbami specjalnymi w Austrii. Te związki umożliwiły mu zrobienie takiej fortuny na Polskim majątku. Tutaj żadne zdolności Kulczyka nie miał nic do rzeczy. O nadzwyczajnych zdolnościach można mówić wówczas gdyby Pan Kulczyk stworzył Holding firm produkujących wyroby sprzedające się na rynku globalnym. Pan Kulczyk grał znaczonymi kartami, wiedział co kupić i kiedy to ma sprzedać.

    Odpowiedz
  • gościu(2015-08-01 19:06) Zgłoś naruszenie 01

    Wiecie gdzie takich mądrali jak Wy miał Pan Doktor Kulczyk w ...sercu. Miał trochę więcej szarych komórek od Was i doszedł do czegoś a nie BIDOLIŁ BO TO JEST ŁATWE.

    Odpowiedz
  • ...wiekowy(2015-08-01 18:24) Zgłoś naruszenie 00

    ...cwaniaczek,złodzej dorobił się na ludzkiej krzywdzie, tam gdzie poszedł jest na równi ze wszystkimi

    Odpowiedz
  • bebebebebebb(2015-08-01 17:17) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce nie powinno być ani jednego człowieka mówiącego po polsku.Myślę,że wiecie Państwo kto jest autorem tej wypowiedzi,jest w internecie.

    Odpowiedz
  • qqq(2015-08-01 17:04) Zgłoś naruszenie 00

    "Powstawania takich imperiów biznesowych, jak to zbudowane przez Jana Kulczyka, nie należy się spodziewać"
    Bo u nas tylko w taki sposób można się dorobić. Bille Gates'y i Steve'y Jobsy w Polsce nie mają szans.

    Odpowiedz
  • Many i bałwany(2015-08-01 16:09) Zgłoś naruszenie 00

    Jeden z amerykańskich multimilionerów, który doskonale znał polskie realia, w latach dziewięćdziesiątych powiedział: "W żadnym normalnym kraju, zgodnie z zasadami obowiązującymi w biznesie, niemożliwością jest w tak krótkim czasie zdobyć tak ogromne pieniądze, jak to się teraz dzieje w Polsce". Nie piszcie więc o talencie Kulczyka... Niech spoczywa w pokoju! Żywi wymagają więcej uwagi...

    Odpowiedz
  • w punkt(2015-08-01 16:08) Zgłoś naruszenie 00

    I po co to wszystko jak trumna kieszeń nie ma.

    Odpowiedz
  • typowynieżyt(2015-08-01 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    ...aj ! waj ! ...no i zrobił się sztryms ...! ,a żid zawsze dodadował się z zidem ...i była z tego kasa ...i ...zarobek i obowiązek spełiony ...aj ! waj !!!...a , teraz kto tak ładnie , będzie czesał gojostwo , ...i z rządu też ?...no kto ??? ,a talent trza pomnażać ! ,oj trza !!!...

    Odpowiedz
  • jeszcze przyjdzie czas zemsty(2015-08-01 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    Do Gosc.
    Chyba cie Bóg opuścił. Kulczyk zrobił majątek na kontaktach z politykami. Jakby mi ktos dał opylił państwowy zakład za bańkę, po to, żeby za dwa lata sprzedać go za dwadzieścia - to też nazwałbyś mnie wybitnym biznesmenem :))).
    Lata 90-te to okres niszczenia i demontażu naszego państwa.
    Dlatego teraz zarabiasz 1/5 tego co w cywilizowanych krajach, bo wtedy nas wszystkich okradziono. Jeszcze nie rozumieliśmy zasad kapitalizmu, a złodziejstwo polityczno-biznesowe kwitło w najlepsze.
    Dlatego takie było wycie, jak PIS ogłosić IV RP z zamiarem rozliczenia tej złodziejskiej III RP.

    Odpowiedz
  • Wieśniak(2015-08-01 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    Kupował upadłe zakłady od państwa za kilka złotych a potem sprzedawał zachodnim firmą z ogromnym zyskiem w ten sposób doprowadził polski przemysł do takiego stanu rzeczy jaki mamy a kolejni prezydenci i rządy klepali go po plecach jaki fantastyczny polski biznesmen a on się śmiał z tych debili i powiekszał fortunę sprzedając polskie dobro wspólne o które walczyli i ginęli nasi przodkowie aż w końcu Kulczyk powiedział że jest patriotą, teraz dostanie pośmiertnie parę orderów i kilka pomników za zasługi dla kraju, ludzie co za obłuda!!!

    Odpowiedz
  • power(2015-08-01 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    Leczył się w szpitalu publicznym w Wiedniu???Facet którego było stać na najlepsze i najdroższe kliniki na świecie!!! Facet naprawdę miał problem z samym sobą.

    Odpowiedz
  • Adler(2015-08-01 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    I to jest to! Coca cola - co piją małpy w ZOO! Umiejętnie podczepić się do państwowego koryta, a kasiora sama poleci! Tylko czy to świadczy o "talencie biznesowym"? Chyba raczej tylko - o zwykłym cwaniactwie.

    Odpowiedz
  • Szofer(2015-08-01 13:39) Zgłoś naruszenie 00

    Cwaniaczek i co tu więcej dodać.

    Odpowiedz
  • grabarz(2015-08-01 13:38) Zgłoś naruszenie 00

    Miliarderzy też wyciągają kitę jak przeciętniacy.I gniją jak przeciętniacy.No chyba,że zabalsamują towarzysza w paście BHP.

    Odpowiedz
  • KUNA(2015-08-01 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    PROSZĘ PISAĆ DOSŁOWNIE.ZŁODZIEJSTWO.WSADZANO DO ZAKŁADÓW TZW ZARZĄDCÓW KOMISARYCZNYCH. W TEN SPOSÓB ZAŁOGA JAKO PIERWSZY PUNKT USTAWY O PRZEDSIĘBIORSTWACH PAŃSTWOWYCH PRZESTAL DZIAŁAĆ.ZACZĘŁŁA SIĘ SAMOWOLA KOMISARZY.SPRZEDAWALI ZA GROSZE NIERUCHPMOŚCI,LEWE NIE POTRZEBNE DLA FIRM INTERESY,BEZ POCZUCIA JAKIEJKOLWIEK ODPOWIEDZIALNOŚCI.ZŁODFZIEJSTWO W MAJESTACIE...

    Odpowiedz
  • +.(2015-08-01 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    ...jeden z nielicznych do którego w ważnych biznesowych sprawach dzwonili premierzy,ministrowie,senatorzy i posłowie pytając o zgodę.

    Odpowiedz
  • wiarus(2015-08-01 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    Wiarus do samo życie z twojego komentarza wynika że masz się dobrze a może bardzo dobrze.Ruch Robotniczy SOLIDARNOŚĆ wywalczyła wolność nie dla ludu ale dla czerwonych i białych cwaniaków.Krew i ofiary II wojny wzbogaciły nie walczących a cwaniaków wykorzystujących patriotyzm jednostek miłujących swoją ojczyznę oczekując dobra wszystkich obywateli swojego kraju.Ruch Robotniczy SOLIDARNOŚĆ w swojej walce hasłami Marksa Engelsa i Lenina uderzała w system panującego socjalizmu Polskiego wytykając władzy jak łamie hasła socjalizmu krzywdząc ludzi.Jedno wielkie kłamstwo w stosunku do LUDU dla własnych interesów i swoich potomnych. Ówczesnemu przywódcy Solidarności Prezydentowi Lechowi Wałęsie w czasie jego jubileuszy odwiedziny i cześć na prywatnych przyjęciach nie oddają robotnicy przedstawiciele zlikwidowanych zakładów pracy z istniejącymi jeszcze sztandarami oddają elity dzisiejsi możni a nawet współcześni Polscy oligarchowie.

    Odpowiedz