Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w związku z rosyjskim embargiem mogą liczyć na dalszą pomoc. Komisja Europejska zdecydowała, by przedłużyć programy pomocy finansowej do końca czerwca przyszłego roku. Polscy rolnicy otrzymają największe wsparcie z całej Unii.

Rekompensaty obejmują wycofanie z rynku tych owoców i warzyw, których rolnicy nie mogą sprzedać.

Jeśli propozycje Komisji zatwierdzą za kilka dni kraje członkowskie, wtedy rekompensaty obejmą wycofanie z rynku owoców i warzyw, których rolnicy nie mogą sprzedać. Polscy sadownicy mają dostać odszkodowanie za prawie 300 tysięcy ton jabłek i gruszek - tak zaproponowała już kilka dni temu Komisja Europejska. To ponad połowa całego, unijnego wsparcia. Do tego dochodzą jeszcze rekompensaty za wycofanie z rynku prawie 2 tysięcy ton śliwek i winogron, ponad 31 tysięcy ton pomidorów, ogórków, marchewek i słodkiej papryki.

Proponując finansową pomoc dla każdego kraju Bruksela wzięła pod uwagę wysokość eksportu do Rosji w ostatnich trzech latach przed wejściem w życie rosyjskiego embarga.
Jeśli chodzi o wsparcie dla sektora mlecznego, to ma ono obowiązywać krócej - na razie zostało przedłużone do końca lutego przyszłego roku. W tym przypadku chodzi o interwencyjny skup i dopłaty do przechowywania masła oraz odtłuszczonego mleka w proszku.