71% konsumentów, jako powód drukowania dokumentów, wskazuje ostrożność i chęć uniknięcia ewentualnych problemów technicznych, podczas gdy aż 51% deklaruje, że robi to z przyzwyczajenia. Turyści z Niemiec (75%) i Wielkiej Brytanii (74%) najczęściej drukują dokumenty „na wszelki wypadek”.

Spośród tych, którzy wybierają bilety i dokumenty w formie papierowej, aż 87% korzysta z nich podczas podróży. Co ciekawe, mimo iż ponad połowa ankietowanych (57%) wiedzę o destynacji wyjazdu zdobywa w social mediach oraz internecie, tylko 10% korzysta z informacji otrzymanych podczas rezerwacji (np. z biura podróży albo od pośrednika).

Według Marca Rannera, Dyrektora Marketingu w Canon Europe: „Wyraźnie widać, że choć europejscy turyści umiejętnie korzystają z internetu do poszukiwania, porównywania i rezerwacji wycieczek wakacyjnych, nadal polegają na dokumentach w formie papierowej. Niezależnie od tego, czy brak zaufania konsumentów dotyczy bezpieczeństwa systemów rezerwacji online czy urządzeń mobilnych, niewątpliwie można dostrzec potrzebę posiadania wydrukowanych biletów i dokumentów”.

Turyści pytani o najważniejsze informacje potrzebne podczas podróży wymieniali: adres miejsca pobytu (67%), mapę lokalizacji (51%), wskazówki dojazdu (42%), informacje o transporcie publicznym (31%) oraz ważne lokalne adresy i dane kontaktowe przydatne podczas pobytu (28%).

„Wnioski dla biur podróży są następujące – w związku z tym, że podróżujący nadal wolą posiadać dokumenty w formie drukowanej, należy zwracać szczególną uwagę na praktyczną wartość informacji zawieranych w dostarczanych klientom materiałach wyjazdowych. Zamiast umieszczać w nich wyłącznie dane dotyczące samej rezerwacji albo wykorzystywać przestrzeń do drukowania reklam, pośrednicy mogliby uzupełnić je o inne pomocne informacje, co m. in. pozwoliłoby turystom ograniczyć konieczność łączenia się z internetem podczas wyjazdów zagranicznych. Dodatkowo, dostarczając narzędzia do drukowania spersonalizowanych dokumentów, które pozwoliłyby samodzielnie wybrać najbardziej potrzebne informacje, operatorzy pokazują szczególną dbałość o zadowolenie klientów oraz zrozumienie ich potrzeb” – podsumowuje Ranner.

O badaniu
Raport Canon przygotowano na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 5000 respondentów z 5 krajów: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii. Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2015 roku przez ICM Unlimited.