W poniedziałek po trzech tygodniach przerwy zostaną ponownie otwarte greckie banki. Poinformował o tym w greckiej telewizji publicznej wiceminister finansów Dimitris Mardas. Od tego momentu rozpocznie się stopniowe wycofywanie nałożonych na Greków restrykcji finansowych. Nie znikną jednak limity wypłat z bankomatów, które dla mieszkańców najbardziej uciążliwe.

Od trzech tygodni banki w całym kraju są nieczynne, a operacje finansowe są ograniczone. Dziennie Grecy mogą wyjąć z bankomatu 60 euro, co powoduje, że w wielu miejscach, niezależnie od pory dnia ustawiają się kolejki. Takie środki wprowadzono, aby zachować płynność finansową banków, którym kończyła się gotówka.

Wiceminister finansów Dimitris Mardas zapowiedział, że od poniedziałku banki będą stopniowo otwierane. Nie znikną limity na wypłaty gotówki z bankomatu, ale jak mówił wiceszef resortu w wywiadzie dla greckiej telewizji publicznej, rząd pracuje nad tym, żeby przynajmniej zwiększyć te limity do 300 euro jednorazowej wypłaty tygodniowo.

Według anonimowych źródeł zbliżonych do rządu, decyzja o znoszeniu ograniczeń bankowych od poniedziałku wiąże się z dokapitalizowaniem banków. Europejski Bank Centralny zdecydował o zwiększeniu ratunkowej linii kredytowej dla Grecji o 900 milionów euro.

Jak relacjonuje z Aten specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, dzisiaj ministerstwo finansów ma wydać formalne rozporządzenie w sprawie otwarcia banków i zniesienia części restrykcji.