Jedlak: Dwa miliardy od podatników dla niektórych frankowiczów

autor: Krzysztof Jedlak14.07.2015, 07:45; Aktualizacja: 14.07.2015, 10:40

W Sejmie jest już poselski (PO) projekt ustawy „o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej”. Nieźle napisany i skonstruowany.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (6)

 • Lidka(2015-07-14 15:35) Zgłoś naruszenie 00

  Jak miałam brać kredyt we frankach, to dziesięć razy zastanawiałam się, czy dam radę, czy na pewno nie zmieni się kurs tak, że nie będę mogła spłacić. Wreszcie zrezygnowałam. A teraz mam dokładać głupkom? Nikt ich nie przymuszał.

  Odpowiedz
 • ms70(2015-07-14 15:41) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Krzysztofie jest mi smutno ,że ekonomiści piszą takie rzeczy Pan i nikt z innych nie dał jasnej odpowiedzi
  ile banki pożyczyły franków i musza je teraz zwracać , jeżeli nie pożyczały tech franków a jedynie indeksowały
  kredyt w tym franku to jaka jest strata na przewalutowaniu po kursie historycznym. jeżeli tak było to już dośc zarobili np na spredach jek nie był przewalutowani to po co spredy ,czy Pan sie tym kiedyś zajął.wszyscy opowiadają o ruletce o kasynie ale to bank poszedł do kasyna z naszymi pieniędzmi.Jeżeli banki pożyczyły franki za granicą
  ta jak im spłacę te franki w złotówkach to oni tez nie zapłacą podatku bo rozliczą ten swój ponadprogramowy zysk
  w różnicach kursowych,najśmieszniejsze jest to ,że ktoś kto im pożyczył te pieniądze tez nie zapłąci dużego podatkuoni poślą do centrali 4 mld pln jako 1 mld franków za który zapłacili 2 mld pln i nie zapłaca podatku
  a może potem centrala dofinansuje bank 1 mld franków czyli 4 mld pln i te pieniądze zostana w banku kto i gdzie zapłaci z tego podatek chętnie się od Pana dowiem.

  Odpowiedz
 • anna(2015-07-15 14:39) Zgłoś naruszenie 00

  Pan chce brzmieć na mądrego a plecie jak potłuczony. Który z banków że tak zapytam płaci CIT w Polsce? Czy choć jeden bank, który teraz ma coś "dopłacać kredytobiorcy" potrafi wykazać, ze rzeczywiście posiadał Chf? Nikt o koncie we frankach wtedy nawet nie słyszał, to była wyłącznie indeksacja. Co więcej bank kwotę kredytu przeliczał po swoim kursie na który nikt nie miał absolutnie żadnego wpływu, przyjamniej 36 groszy spreadu licząc od kwoty 182 tyś (88 tyś chf) na samym swoim przelaiczaniu w dniu wypłaty 31.680 zł sobie zarobili (spread który teraz niby nielegalny) zapłacono podatek? w tym calym projekcie brakuje zapisu odnośnie wyrównania kosztów. wystarczyłoby przeliczyć ten kredyt jakby on był w złotych od poczatku, obliczyć wszystkie wpłaty spłaconego kredytu w chf - wskazać różnicę do zapłaty lub zwrotu i temat zakończony.

  Odpowiedz
 • krzysztof jedlak(2015-07-15 14:55) Zgłoś naruszenie 00

  Poszę Pana czy Pan wie o czym pan pisze??? czy czytał pan tekst tej ustawy? żaden polski obywatel nie będzie dokładał do tych kredytów , bo każdy kredytobiorca jak sam pan słusznie zauważył musi dopłacić to co zapłaciłby gdyby kredyt był w złotówkach. Czyli oprócz tego co oddał bankom we frankach jeszcze dopłaci tak jakby kredyt był od początku w złotych. Umorzona zaś zostanie- jeśli w ogóle- połowa różnicy kursowej pozostała do zapłaty. Kredytobiorca tak naprawde zapłaci podwójnie : za kredyt tak jakby był w złotych i za połowę kursu waluty która wzrosła o 50%. zapewniam że każdy kredytobiorca frankowy zapłaci i tak podwójnie w stosunku do kredytu złotówkowego.Bank zaś jesli poniesie koszty dodatkowe to chyba za to że wczesniej tysiące ludzi oszukał i wmawiał im że nie mają zdolności kredytowej w złotych. Prosze nie wprowadzac ludzi w błąd i nie skłócać społeczeństwa. banki nie informowały rzetelnie o ryzyku kursowym i proszę banków nie bronić.nawet jeśli mówiły o ryzyku kursowym to miały na mysli +/- 30% , ale nie 100% wartości waluty., jak jest obecnie. Te kredyty zawierają mnóstwo klauzul niedozwolonych i powinny być dawno zamienione na kredyty w złotych . To banki chciały zarobic na społeczeństwie używając do tego mechanizmów opartych na nieuczciwych praktykach. Jako instytucje zaufania publicznego powinny być rzetelne.

  Odpowiedz
 • L(2015-07-14 19:07) Zgłoś naruszenie 00

  Idą wybory a wraz z nimi rozdawnictwo pieniędzy podatników ma się doskonale :). nie zgadzam się i nie będę głosował na PO!!

  Odpowiedz
 • Szyszkof(2015-07-15 23:26) Zgłoś naruszenie 00

  Dla sprawy jest całkowicie obojętne, czy banki miały w sejfach CHF, czy nie!!! Równie dobrze moglibyśmy domagać się, żeby brokerzy giełdowi trzymali na bocznicach dworców warszawskich cysterny z ropą, czy wagony z węglem, którymi właśnie handlują na krótko lub na długo. Banki zagrały tu jak brokerzy - nie miały CHF, tak jak i nie mają naszych PLN, które wpłacamy na nasze rachunki. Tak właśnie - naszych pieniędzy nie ma w ":naszych" bankach, ale o to jakoś nikt kopii nie kruszy. Za to wszyscy mają pretensje do banlowych brokerów finansowych, że handlowali papierami na szwajcarskie pieniądze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane