;Pekin, Chiny – 28 maja 2015 r.: Firma Lenovo (HKSE: 992) (ADR: LNVGY) na swojej pierwszej, ogólnoświatowej konferencji technologicznej Lenovo Tech World, zapowiedziała wiele atrakcyjnych nowych produktów, przedstawiła kilka przełomowych koncepcji produktowych, które zmienią sposób korzystania z technologii, a także zaprezentowała opinie szefów czołowych przedstawicieli branży — firm Intel, Microsoft i Baidu — na temat przyszłości.

„Konferencja Lenovo Tech World była świętem innowacyjności, które obchodziliśmy wraz z wielkimi liderami branży technologicznej, partnerami i dostawcami, a przede wszystkim z miłośnikami i użytkownikami naszych produktów” — powiedział Yang Yuanqing, prezes i dyrektor naczelny Lenovo. „Lenovo zajmuje w branży wyjątkową pozycję, ponieważ oferujemy urządzenia, inteligentną łączność i infrastrukturę, które zapewniają użytkownikom atrakcyjne funkcje i zaspokajają ich rzeczywiste potrzeby. Co więcej, z miłośnikami naszych produktów rozmawiamy, na co dzień o tym, jak razem tworzyć innowacje. Są oni naszymi partnerami, z którymi wspólnie wyznaczamy przyszłość technologii. Będziemy oferować innowacje — takie jak zaprezentowane na tej konferencji — aby rozwiązywać problemy i zaspokajać potrzeby klientów. Zintegrujemy sprzęt, oprogramowanie i usługi, by zmienić sposób korzystania z urządzeń. Taka jest nasza wizja, a próbkę nowej fali innowacyjności Lenovo przedstawiliśmy na dzisiejszej konferencji”.

Podsumowanie wystąpień inauguracyjnych: Rozwój Internetu stymuluje strategię urządzeń 3-1

W swoim wystąpieniu inauguracyjnym prezes i dyrektor naczelny Lenovo Yang Yuanqing omówił pięć aspektów, które zmienią sposób korzystania z urządzeń przez użytkowników:
• bardziej naturalne sposoby łączności z urządzeniami;
• tworzenie niezawodnych, bezproblemowych i wszechobecnych połączeń urządzeń i sieci;
• wzajemne łączenie urządzeń w celu zwiększenia możliwości interakcji;
• udostępnianie konsumentów zalet big data i własnej chmury osobistej;
• inteligentna łączność, która umożliwi użytkownikom wybór odpowiednich usług i korzystanie z nich w niepowtarzalny sposób.
Yang Yuanqing przywołał opracowanie przez Lenovo w 2012 r. kategorii urządzeń rozkładanych. Działający w czterech trybach rozkładany komputer YOGA to przykład innowacyjności sprzętowej, która zaspokaja określone potrzeby klientów i zapewnia nowe możliwości interakcji z urządzeniem.

Urządzenia koncepcyjne zwiastują zadziwiającą przyszłość

Oprócz produktów wprowadzanych do oferty w tym roku firma Lenovo zaprezentowała także dwa efekty prac badawczo-rozwojowych, które zostaną udostępnione w późniejszym terminie. Te produkty koncepcyjne świadczą o innowacyjnym myśleniu, które zmieni oblicze technologii przyszłości.

Użytkownicy cenią zegarki za niezwykłą wygodę, ale ze względu na wymiary trudno jest wyświetlić na nich coś więcej niż powiadomienia. Lenovo eliminuje ten problem, proponując koncepcję zegarka inteligentnego Magic View. Jest to pierwszy krok na drodze do zwiększenia użyteczności tego typu urządzeń. Magic View to pierwszy zegarek inteligentny z dwoma ekranami. Drugi ekran — wirtualny wyświetlacz interaktywny — eliminuje ograniczenia rozmiarów fizycznych ekranu głównego. Urządzenie to wykorzystuje odbicie optyczne do wyświetlania wirtualnego obrazu 20 razy większego od tarczy zegarka. Użytkownicy mogą dzięki temu np. śledzić trasę na mapie, wyświetlać zdjęcia, a nawet oglądać wideo. W przeciwieństwie do urządzeń oferowanych obecnie ten zegarek inteligentny zapewnia użytkownikom odpowiednio dużą grafikę i atrakcyjne funkcje. Z myślą o miniaturyzacji części i wysokiej wydajności zegarka firma Lenovo współpracowała z kluczowymi partnerami technologicznymi i zaprojektowała własny układ scalony.

Oprócz urządzeń do noszenia Lenovo koncentruje się także na smartfonach, starając się zwiększyć ich użyteczność i zbliżyć je funkcjonalnie do komputerów PC. Służy temu kolejny zaprezentowany produkt koncepcyjny Smart Cast. Współczesne smartfony umożliwiają jedynie korzystanie z zawartości cyfrowej, ale Smart Cast zmienia ten stan rzeczy. Smartfon ten ma wbudowany projektor laserowy i czujnik ruchu w podczerwieni, a wysoką wydajność zawdzięcza specjalnym algorytmom. Jest to pierwsze takie połączenie technologii, które otwiera zupełnie nowe możliwości interakcji. Użytkownicy mogą wyświetlić na blacie wirtualny ekran dotykowy, który umożliwia pisanie na wirtualnej klawiaturze i używanie aplikacji biurowych — np. kalkulatora czy notatek, a nawet edytowanie prezentacji w aplikacji Microsoft PowerPoint. Przy użyciu samego projektora można zmienić ścianę w ekran kina domowego i oglądać na niej nagrania wideo, wyświetlać prezentacje, a nawet grać w gry sterowane gestami na stole lub na ścianie, takie jak Fruit Ninja. Nowy smartfon umożliwia prowadzenie czatu wideo w zupełnie nowy sposób: obraz można wyświetlać na ścianie, a na ekranie oglądać jednocześnie inną zawartość.

Możliwości Smart Cast zaprezentował na Tech World znany pianista Lang Lang, który zagrał utwór „The Entertainer” na klawiaturze wirtualnej z pełnowymiarowych nut wyświetlanych przez projektor smartfonu.
Firma Lenovo przedstawiła także swoją koncepcję Smart Shoes — jeden z produktów z kategorii Internetu Rzeczy (IoT), który łączy w nowy sposób sprzęt, oprogramowanie i aplikacje za pośrednictwem chmury. Inteligentne buty wyświetlają na ekranie nastrój użytkownika oraz monitorują i analizują dane fitness, takie jak praca serca i spalanie kalorii, a nawet oferują mapy i wskazówki dotarcia do celu. Koncepcja inteligentnych butów jest zgodna ze strategią chmury IoT Lenovo, która zakłada budowę ekosystemu partnerów, w tym udostępnienie otwartej platformy SDK, inkubator innowacyjności grupujący specjalistów z różnych dziedzin, urządzenia inteligentne, łańcuchy dostaw i wydajną infrastrukturę zaplecza w chmurze.

Nowe produkty z bardziej osobistymi funkcjami już dziś
Urządzenia mobilne i sposób ich zakupu dostosowane do indywidualnego gustu

W związku z tym, że urządzenia nabierają coraz bardziej osobistego charakteru, dział Motorola Mobility ogłosił dostępność w Chinach specjalnego internetowego studia Moto Maker, w którym można zaprojektować niestandardowe smartfony. Już od dziś konsumenci w Chinach mogą przejść do witryny Motomaker.com i zaprojektować niepowtarzalny smartfon Moto X. Wydarzenie to świadczy o tym, jak nowe modele zmieniają sposób interakcji klientów z markami, umożliwiając budowanie unikatowych, osobistych urządzeń.
W 2014 r. firma Lenovo zapowiedziała założenie osobnej spółki ShenQi, która rozpoczęła w kwietniu działalność w Chinach w sferze internetowej. ShenQi koncentruje się na zapewnianiu użytkownikom wyjątkowych funkcji dzięki integracji oprogramowania i sprzętu oraz na opracowywaniu produktów epoki Internetu Rzeczy (IoT) współdziałających z ekosystemem domu inteligentnego. W segmencie IoT ShenQi będzie opracowywać urządzenia do noszenia oraz produkty do inteligentnego transportu i biura.
Na konferencji Tech World firma ShenQi zaprezentowała kilka najważniejszych produktów, takich jak nowe, superpłaskie akumulatory, drukarki 3D, które mogą drukować żywność (na przykład z czekolady) oraz obiekty o wysokim stopniu precyzji, najmniejszy dwukanałowy głośnik do słuchania muzyki poza domem, a także inteligentne centrum sterowania urządzeniami domowymi działające w sieci Wi-Fi. Firma bada też możliwości rozwoju w takich nowych dziedzinach, jak robotyka i bezzałogowe statki latające.
W związku z pojawianiem się coraz bardziej wyspecjalizowanych urządzeń Lenovo opracowuje także narzędzia przeznaczone specjalnie dla użytkowników biznesowych. Firma zapowiedziała wprowadzenie do oferty tabletu ThinkPad 10, który zapewnia nowe możliwości podróżującym specjalistom. Tablet wyposażono w nową technologię ThinkPad Pen Pro, która umożliwia bardziej precyzyjne pisanie oraz zabezpieczenia danych klasy biznesowej.
Oprócz doskonalenia aspektów sprzętowych Lenovo wraz z partnerami opracowuje także rozwiązania programowe zaspokajające potrzeby użytkowników. Dotyczy to przede wszystkim alternatywnych metod wprowadzania danych, takich jak głos, ekrany dotykowe i pióra cyfrowe.WRITEit ułatwia pisanie w jednym z najtrudniejszych języków świata

Firma Lenovo zapowiedziała nowy przykład połączenia sprzętu, oprogramowania i współpracy z partnerami — funkcję, która integruje rozpoznawanie mowy z pisaniem i ułatwia korzystanie w języku mandaryńskim z 8-calowego tabletu YOGA Tablet 2 z systemem Android oraz technologią AnyPen. Wprowadzanie głosowe chińskich imion było dotychczas bardzo trudne, ponieważ istnieje niemal 7000 często używanych znaków, a tylko 50 imion nie ma homonimów. Chińskie imiona zawierają zazwyczaj jeden lub dwa spośród tej grupy 7000 lub innych znaków. Przykładem może być imię Ying (wypowiedziane z płaską intonacją). W zależności od znaku wybranego do reprezentowania tego imienia może ono mieć różne znaczenia, w tym wiśnia, bohater, orzeł lub śpiewający ptak. Znacznie utrudnia to rozpoznawanie głosu i dlatego tak bardzo przydaje się aplikacja WRITEit do języka mandaryńskiego. Dzięki aplikacji Lenovo WRITEit i technologii Fusion Input przy użyciu gestów oraz na podstawie kontekstu można łatwo definiować i korygować wyniki rozpoznawania głosu na ekranie.

Debiut Cortany i REACHit

Firma Lenovo zapowiedziała i zaprezentowała Cortana i REACHit — nową funkcję będącą efektem ścisłej współpracy z firmą Microsoft. Cortana to osobisty asystent cyfrowy dostępny na komputerach, tabletach i telefonach z systemem Windows 10, który umożliwia użytkownikom wykonywanie różnych zadań przy użyciu głosu lub naturalnie pisanego tekstu. REACHit rozszerza możliwości wyszukiwania informacji przez Cortanę na usługi innych podmiotów niż Microsoft. Po założeniu konta REACHit użytkownicy mogą z jednego miejsca szukać plików i informacji w usługach Dysk Google, Dropbox, Box, OneDrive oraz na zdalnych komputerach i tabletach. Dzięki tej głębokiej i dostępnej wyłącznie w produktach Lenovo integracji Cortana może przeszukiwać znacznie więcej informacji. Użytkownicy zyskują dzięki temu zupełnie nowy poziom wyszukiwania kontekstowego oraz najbardziej wszechstronny, naturalny i bezproblemowy sposób znajdowania osobistych plików.
Dyrektor naczelny firmy Microsoft, Satya Nadella, dołączył do Yanga Yuanqinga, aby opowiedzieć o nowych funkcjach w systemie Windows 10. Omówił także korzyści z koncepcji Windows as a Service i uniwersalnych aplikacji do wszystkich urządzeń, a także możliwości, jakie stwarzają one deweloperom.

Zaprezentowane i wprowadzane do oferty produkty Lenovo dowodzą, że głęboka integracja sprzętu i oprogramowania zapewnia użytkownikom większe możliwości. Prawdziwy potencjał tych technologii ujawnia się jednak dopiero po połączeniu ich z chmurą i wykorzystaniu big data. Koncepcję tę zilustrował były zawodnik ligi NBA Shane Battier, wyjaśniając, jak dzięki big data i własnej chmurze osobistej działającej na serwerach udało mu się lepiej przeanalizować ruchy swoich przeciwników, a następnie przechytrzyć ich na parkiecie. Battier mógł grać inteligentniej, ponieważ poznał słabości oponenta, analizując big data. Na podstawie analizy opracował praktyczną strategię obronną, która przyniosła mu dodatkowe cenne punkty w meczach.

Z myślą o użytkownikach biznesowej pamięci masowej firma Lenovo zapowiedziała wprowadzenie do oferty nowych macierzy Lenovo Storage S2200 i S3200. Te wszechstronne urządzenia opracowane z myślą o prostocie, szybkości, skalowalności i wysokiej dostępności można łatwo zintegrować ze środowiskiem sieciowym. Pomimo niskiej ceny oferują one sprawdzone innowacje w dziedzinie pamięci masowej.

Nowa rzeczywistość dzięki technologii Intel® RealSense

Lenovo prowadzi wieloletnią i ścisłą współpracę z branżowymi liderami, takimi jak Intel, nad identyfikacją i rozwojem nowych rozwiązań technologicznych. Coraz bardziej praktycznymi metodami wprowadzania danych stają się naturalne środki wyrazu, takie jak gesty, mowa i mimika. Intel jest liderem w tej dziedzinie i oferuje kamery oraz oprogramowanie Intel RealSense.

Kamery Intel RealSense są dostępne opcjonalne w kilku urządzeniach Lenovo, w tym w notebookach i komputerach All-In-One. Umożliwiają one nowy sposób interakcji z urządzeniem, w tym logowanie się bez hasła przy użyciu funkcji Windows* Hello w systemie Windows* 10, korzystanie z gier i rozrywki, wideokonferencje oraz tworzenie zawartości cyfrowej. Dyrektor firmy Intel Brian Krzanich dołączył do Yanga Yuanqinga, aby zaprezentować kamerę Intel RealSense nowej generacji. Kamera ta jest przeznaczona do tabletów i innych urządzeń mobilnych i umożliwia skanowanie 3D na poziomie cenowym dostępnym dla konsumentów, a także nadawanie głębi zdjęciom i obrazowi wideo. Przydaje się też do funkcji rzeczywistości rozszerzonej i gier. Krzanich opowiedział także o planach stosowania technologii Intel RealSense w urządzeniach nowego typu, takich jak roboty, drony, urządzenia do noszenia i urządzenia Internetu Rzeczy.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji z Baidu
Poziom interakcji człowieka z urządzeniami wciąż rośnie, a Baidu pod kierownictwem dyrektora generalnego Robina Li stara się zostać liderem w dziedzinie badań sztucznej inteligencji. Na Lenovo Tech World Robin Li zademonstrował nowe możliwości, jakie stwarzają użytkownikom osiągnięcia w dziedzinie big data i deep learning. Najnowsze osiągnięcie Baidu w dziedzinie sztucznej inteligencji wiąże się z podejmowaniem decyzji przez komputery i udzielaniem słownych odpowiedzi na podstawie rozpoznawania obrazów i zrozumienia pytań.
Robin Li zaprezentował też nowe funkcje usługi Baidu Translator. Kiedy użytkownik zrobi zdjęcie menu w restauracji smartfonem, aplikacja może przetłumaczyć całe menu na język chiński i wyświetlić przetłumaczony tekst na pełnym ekranie. Funkcja „rozmowy” umożliwia swobodną komunikację osobom używającym różnych języków.

Robin Li opowiedział także o potencjalnie szerokim zastosowaniu technologii rozpoznawania obrazu i głosu bazujących na sztucznej inteligencji. Podał dwa przykłady: znajdowanie ubrań na podstawie zdjęcia noszącej je osoby oraz łączenie zdjęć zrobionych przez użytkowników w Nepalu sprzed trzęsienia ziemi w celu rekonstrukcji miejsc dotkniętych katastrofą.

Nowe logo nowego Lenovo
Konferencja Tech World była prezentacją wizji przyszłych produktów i działalności Lenovo oraz relacji firmy z klientami. Stanowiła także uwieńczenie dziesięcioletnich, wieloaspektowych przekształceń Lenovo. Firma zmieniła się nie do poznania od czasów, gdy jedynie produkowała komputery PC, a niedawno świętowała 10-lecie przejęcia działu IBM PCD. Dzięki temu pierwszemu przejęciu firma Lenovo została liderem technologicznym o obrotach sięgających 46 miliardów USD i jednym z największych na świecie producentów elektroniki użytkowej. Ta dynamika rozwoju przyczyniła się też do powstania nowych działów i produkcji nowych urządzeń, takich jak smartfony i serwery, czemu sprzyjają przejęcia działów Motorola Mobility i IBM x86 dokonane w 2014 r.
Aby podkreślić tę strategiczną zmianę, firma zaprezentowała na Tech World swoje nowe logo. Nowe logo jest bardziej osobiste, intrygujące i zorientowane na klientów. Odzwierciedla ono osobowość Lenovo oraz historię przejęć i innowacyjne DNA.

Intel
W ramach długoletniej współpracy z Lenovo i innymi partnerami technologicznymi oferujemy konsumentom, deweloperom i użytkownikom biznesowym technologie przyszłości” — powiedział Brian Krzanich, dyrektor naczelny Intel Corporation. „Takie innowacje jak technologia Intel RealSense z wykrywaniem głębi, skanowaniem 3D, śledzeniem ruchu i rzeczywistością rozszerzoną to dopiero początek możliwości, które kiedyś wydawały się nieosiągalne”.

Microsoft
Microsoft i Lenovo już od wielu lat współpracują nad innowacjami technologicznymi, które łączą w sobie magię oprogramowania i sprzętu oraz zwiększają możliwości naszych wspólnych klientów i uprzyjemniają korzystanie z urządzeń” — powiedział Satya Nadella, dyrektor naczelny firmy Microsoft. „Będziemy wspólnie opracowywać innowacyjne rozwiązania i zaawansowane funkcje bazujące na systemie Windows 10, aby umożliwić użytkownikom dostęp do ważnych dla nich osób i informacji w sposób bardziej osobisty, mobilny, naturalny i budzący zaufanie”.

Baidu
Robin Li, założyciel i dyrektor naczelny Baidu, powiedział „Chiny osiągnęły obecnie pozycję światowego lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji. Stoimy na progu dynamicznego wzrostu w różnych obszarach sztucznej inteligencji, takich jak rozpoznawanie głosu, rozpoznawanie obrazu i big data. Baidu będzie ściśle współpracować z Lenovo nad urządzeniami i infrastrukturą. Dzięki naszej innowacyjności technicznej będziemy oferować użytkownikom pomysłowe rozwiązania zwiększające ich swobodę.”
Więcej informacji udzieli:
Anna Koper
Account Manager
agencja 21
tel. +48 22 511 13 85
e-mail: anna.koper@agencja21.pl


.