Komisja Europejska podała we wtorek, że zatwierdziła polski program wsparcia producentów rolnych o wartości 1 mld euro (4,7 mld zł) w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.

Program ma na celu "wsparcie płynności producentów rolnych w kontekście wojny Rosji z Ukrainą". Został zatwierdzony w ramach środków przejściowych i kryzysowych dotyczących pomocy państwa - przekazała KE.

Wsparcie będzie polegać na ograniczonych kwotach pomocy w formie dotacji bezpośrednich. Celem działania jest wsparcie producentów rolnych, którzy obecnie borykają się z niedoborami płynności w związku ze wzrostem kosztów nawozów mineralnych i brakiem stabilności na rynku rolnym, spowodowanym obecnym kryzysem.

Komisja uznała, że program zgłoszony przez władze polskie jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie transformacji. W szczególności: wartość pomocy nie przekroczy 250 tys. euro na beneficjenta oraz pomoc zostanie przyznana najpóźniej do dnia 31 grudnia 2023 r.

Komisja uznała, że zgłoszony przez Polskę program jest "konieczny, właściwy i proporcjonalny do (potrzeby) zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego".

"Zatwierdzony dziś program o wartości 1 mld euro umożliwi Polsce wsparcie płynności producentów rolnych, którzy w związku z kryzysem borykają się obecnie z poważnymi niedoborami płynności finansowej" - powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE.

Z Brukseli Łukasz Osiński(PAP)

luo/ mal/ mms/