W czwartkowy wieczór ogłoszono zwycięzców trzeciej edycji programu Dobra Firma, organizowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Nagrody zostały przyznane wyróżniającym się innowatorom, inwestorom, pracodawcom i najbardziej efektywnym przedsiębiorstwom. Wśród nagrodzonych znalazły się firmy z różnych sektorów, takich jak m.in. branża finansowa, cyfrowa, samochodowa, spożywcza czy spedycyjna.

Galę zainaugurował Marcin Nowacki, Wiceprezes ZPP, który przypomniał o początkach transformacji małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które odgrywają kluczową rolę w polskiej gospodarce: "To najbardziej elastyczna i mobilna część sektora prywatnego, szybko dostosowująca się do zmieniającej się koniunktury, mająca istotny wpływ na tworzenie miejsc pracy, szczególnie poza wielkimi miastami, oraz stabilizację wzrostu gospodarczego" - podkreślił Marcin Nowacki.

Wielkość sektora MŚP w Polsce to dowód na przedsiębiorczość Polaków. Polscy przedsiębiorcy nie boją się ryzyka i podejmują wyzwanie konkurowania z zagranicznymi firmami, które dysponują znacznie większymi zasobami i skalą działania.

"Jako ZPP chcemy uhonorować najlepsze firmy działające w Polsce, dziękując przedsiębiorcom za budowanie narodowego dobrobytu, a nasza inicjatywa, Nagrody Dobra Firma, służy właśnie temu" – zakończył swoją wypowiedź Marcin Nowacki otwierając Galę.

Proces wyboru laureatów programu Dobra Firma odbywa się etapami. W ramach procesu kwalifikacyjnego eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dokonali analizy kilkuletnich wyników finansowych dostarczonych przez InfoCredit - agencję wywiadu gospodarczego. Ponadto, przeprowadzono ocenę profilów działalności, potencjału innowacyjnego, rozwojowego oraz reputacji szerokiej gamy firm z całej Polski. Analizie poddane zostały zarówno małe, jak i średnie oraz duże przedsiębiorstwa.

Przedział wielkości firm ustalany jest na podstawie określonych kryteriów:

 • Firmy małe to takie, które w ciągu ostatnich trzech raportowanych lat zatrudniały mniej niż 50 osób i osiągały roczny przychód nie przekraczający równowartości 10 milionów euro lub których roczna suma bilansowa nie przekracza równowartości 10 milionów euro.
 • Firmy średnie to takie, które w ciągu ostatnich trzech raportowanych lat zatrudniały mniej niż 250 osób i osiągały roczny przychód nie przekraczający równowartości 50 milionów euro lub których roczna suma bilansowa nie przekracza równowartości 43 milionów euro.
 • Firmy duże to takie, które w ciągu ostatnich trzech lat zatrudniają 250 lub więcej pracowników lub pomimo mniejszej liczby zatrudnionych przekraczają oba kryteria finansowe (roczny obrót przekracza 50 milionów euro, a całkowity bilans roczny wynosi ponad 43 miliony euro).

Po wstępnej ocenie zgromadzonych danych, zespół ekspertów wyłonił 51 laureatów plebiscytu, spośród których ostatecznie wybrano 9 zwycięzców.

W 2023 roku w gronie najlepszych firm znalazły się:

KATEGORIA NAJLEPSZY INNOWATOR

FIRMY MAŁE

 • Screen Network S.A.

Screen Network jest właścicielem największej sieci ekranów Digital, które każdego dnia docierają do ponad 6 milinów osób w Polsce.

FIRMY ŚREDNIE I DUŻE

 • NordGlass Sp. z o.o.

Jest częścią międzynarodowego koncernu, wiodącego dostawcy szkła i producenta szyb samochodowych.

KATEGORIA NAJLEPSZY INWESTOR I FIRMA WSPIERAJĄCA INWESTYCJE

FIRMY MAŁE

 • Merkury Goławski Sp. J.

Firma rodzinna, prowadzi działalność w zakresie usług deweloperskich, sprzedaży hurtowej i detalicznej materiałów budowlanych.

FIRMY ŚREDNIE I DUŻE

 • Krotoski Sp. z o.o. Oddział Częstochowa

To jeden z największych polskich, autoryzowanych dealerów marek Volkswagen, Skoda, Audi oraz Porsche z niemal 40-letnim doświadczeniem.

KATEGORIA NAJLEPSZY PRACODAWCA

FIRMY MAŁE

 • Polish Forwarding Company Sp. z o.o.

Spółka świadczy kompleksowe usługi w zakresie spedycji drogowej, kolejowej, lotniczej i morskiej.

FIRMY ŚREDNIE I DUŻE

 • Anneberg Transpol Int. Sp. z o.o.

Celem firmy jest opracowywanie i realizacja rozwiązań transportowych i logistycznych.

KATEGORIA NAJBARDZIEJ EFEKTYWNA FIRMA

FIRMY MAŁE

 • Grupa Chorten Sp z o.o.

Grupa Chorten od 13 lat aktywnie wspiera sklepy polskich właścicieli. Rolą operatora grupy jest tworzenie pomostu współpracy między sklepami, producentami i dostawcami.

FIRMY ŚREDNIE I DUŻE

 • Provident Polska S.A.

Jest największą firmą na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych.

Nagrodę specjalną otrzymała Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Partnerami Głównymi Nagród Dobra Firma są: Agencja Rozwoju Przemysłu SA, Bank Gospodarstwa Krajowego i PKN ORLEN.

Ponadto, Partnerami są: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Fundusz Rozwoju oraz PKO Bank Polski.

Partnerem merytorycznym jest InfoCredit.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) jest organizatorem Nagród Dobra Firma. Jest to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się i aktywnych organizacji pracodawców w Polsce. ZPP został założony w 2010 roku i obecnie zrzesza 16 organizacji regionalnych oraz 19 organizacji branżowych. Jako organizacja apolityczna, Związek wspiera wolny rynek, uczciwą konkurencję, stabilność i przejrzystość prawa, kierując się zdrowym rozsądkiem, niezależnie od podziałów politycznych.

ZPP jest reprezentatywną organizacją pracodawców i pełnoprawnym członkiem Rady Dialogu Społecznego w Polsce. Ponadto, Związek posiada swoje Biuro Przedstawicielskie w Brukseli oraz w Kijowie, jest członkiem European Enterprise Alliance oraz uczestniczy w inicjatywie SME Connect. W ramach swojego międzynarodowego zaangażowania, ZPP ma również dwóch przedstawicieli w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym.

ikona lupy />
fot. materiały prasowe