Gratka dla koneserów opowieści z dymkiem. Dziś /7 maja/ w domu aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie odbędzie się licytacja 145 prac klasyków polskiego komiksu i ilustracji. Znajdą się tam m.in. rysunki Janusza Christy, Szarloty Pawel, czy słynnego Papcia Chmiela, czyli Henryka Chmielewskiego.

"Tytus, Romek i A'tomek", "Kajko i Kokosz" czy "Jonka, Jonek i Kleks" wciąż mają fanów. Niektórzy z nich są w stanie wiele zapłacić, by wejść w posiadanie oryginalnych ilustracji do tych komiksów. Niemałym powodzeniem cieszą się przygody superbohaterów czasów PRL, czyli Kapitana Żbika i Kapitana Klosa.

Karolina Łuźniak, koordynator licytacji mówi, że ceny wywoławcze poszczególnych prac są różne od 300 złotych do nawet 15 tysięcy. "Klienci są w stanie zapłacić za niektóre prace naprawdę bardzo dużo, bo np. jest to kadr, który przypomina im dzieciństwo czy ulubiony motyw komiksu".

Karolina Łuźniak dodaje, że wśród przygotowanych do licytacji prac można znaleźć prawdziwe perełki. "Na pewno do takich należy okładka do jugosłowiańskiego wydania "Kapitana Klosa" czy tylna okładka do "Janosika" Jerzego Skarżyńskiego. Bardzo rzadko pojawiają się one na aukcjach" - tłumaczy koordynatorka licytacji. Początek aukcji o 19.00.