statystyki

Długi będą droższe: rząd chce zwiększyć odsetki

autor: Patryk Słowik27.04.2015, 07:46; Aktualizacja: 27.04.2015, 08:58
Resort podkreśla, że obecny system naliczania odsetek jest zbyt skomplikowany.

Resort podkreśla, że obecny system naliczania odsetek jest zbyt skomplikowany.źródło: ShutterStock

Potrzebny jest wyraźny sygnał, że dla ustawodawcy istotna jest moralność płatnicza przedsiębiorców – twierdzi Ministerstwo Gospodarki, które przedstawiło w piątek projekt nowelizacji ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i kodeksu cywilnego.

Resort podkreśla, że obecny system naliczania odsetek jest zbyt skomplikowany. Dlatego też trzeba go znacząco uprościć. Nowelizacja ma przede wszystkim zwiększyć ochronę wierzycieli i zmniejszyć zatory płatnicze. Jak przekonuje ministerstwo, opóźnianie płatności musi stać się nieopłacalne. Obecnie bowiem przy bardzo niskim poziomie odsetek często firmom bardziej opłaca się inwestować pieniądze, zamiast spłacać długi.

Długi w liczbach

Długi w liczbach

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Aktualnie odsetki za opóźnienie w transakcjach między przedsiębiorcami obliczane są zgodnie z mechanizmem określonym w art. 56 par. 1 Ordynacji podatkowej (200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego plus 2 proc., ale nie mniej niż 8 proc.). Wynoszą więc właśnie ustawowe minimum, czyli 8 proc. Propozycja przewiduje, że wyniosą 8 proc. plus stopa referencyjna NBP. Aktualnie więc sięgnęłyby 9,5 proc., lecz próg ten będzie mógł się zmieniać wraz ze zmianą wysokości stopy referencyjnej, czyli co pół roku.


Pozostało jeszcze 31% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Nie mamy rzadu,to rzad antynarodowych lajdakow U(2015-04-27 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    "Rzad chce zwiekszyc odsetki" ? Jaki rzad,przeciez Polska nie ma rzadu polskiego ale jest to antynarodowy rzad lewacko-libertynskich przestepcow ! To oni likwiduja Polske,sluzac swoim mocodawcom z Moskiewsko-Brukselskiego siedliska miedzynarodowki bandytow !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane