NASK ostrzegła w środę przed oszustami podszywającymi się pod portal OLX . Przestępcy wysyłają wiadomości SMS o dokonaniu transakcji zawierające linki, które prowadzą na spreparowaną bramkę płatności.

Zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej poinformował w środę, że obserwuje, że w działaniach oszustów podszywających się pod portal OLX zaczęły być wykorzystywane wiadomości SMS.

"Wcześniej do kontaktu z potencjalnymi ofiarami przestępcy wykorzystywali głównie komunikator WhatsApp oraz wiadomości e-mail, natomiast w ostatnim czasie zaobserwowano także fałszywe wiadomości tekstowe przesyłane na podany w ogłoszeniu numer telefonu" - podała NASK.

Dodała, że schemat działania oszustów pozostaje taki sam. "Sprzedający na portalu OLX otrzymują wiadomości od rzekomych kupujących o dokonaniu transakcji. Linki w wiadomościach prowadzą jednak na spreparowaną bramkę płatności, która wykrada dane logowania do bankowości elektronicznej ofiary" - poinformowała NASK. (PAP)

autorka: Aleksandra Kuźniar

akuz/ akub/