statystyki

Strefy Ekonomiczne: Nieatrakcyjne, chociaż specjalne

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Patrycja Otto20.04.2015, 07:22; Aktualizacja: 20.04.2015, 08:19
pieniądze

Zmiana w przyznawaniu pomocy publicznej spowodowała, że ostrożniej do inwestycji podchodzą nie tylko przedsiębiorcy, ale też zarządzający SSE. Nikt nie chce ryzykować, że z powodu złej interpretacji nowych przepisów inwestor będzie musiał zwracać uzyskane korzyściźródło: ShutterStock

Nowe opłaty i mniejsza pomoc publiczna zniechęcają inwestorów, szczególnie mniejsze przedsiębiorstwa. Dlatego po dobrym początku tego roku SSE czeka ostre hamowanie.

Ponad 40 nowych zezwoleń wydały inwestorom w I kwartale specjalne strefy ekonomiczne. To wynik porównywalny z początkiem ubiegłego roku, kiedy było ich 43, choć duża część z nich to reinwestycje już działających tam firm. Na przykład w mieleckiej strefie dotyczy to pięciu na sześć udzielonych zezwoleń.

Z zapowiedzi przedstawicieli SSE wynika jednak, że w całym 2015 r. o rezultacie na poziomie ubiegłorocznym nie ma co marzyć. Plany zakładają wydanie do końca roku 230–240 zezwoleń. To o niemal połowę mniej niż w rekordowym 2014 r., kiedy było ich 439. Tak dobry wynik udało się osiągnąć, bo inwestorzy na wyścigi starali się o zezwolenia. Chcieli zdążyć przed zmianami w zasadach przyznawania pomocy publicznej dla firm działających w SSE. Wyścig trwał do końca czerwca, bo zmiany miały wejść w życie od 1 lipca. Zezwolenia na nowych zasadach strefy zaczęły wydawać jednak dopiero w tym roku, bo przez niemal całe II półrocze 2014 r. czekały na wydanie przepisów określających nowe zasady przyznawania pomocy.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane