statystyki

Strefy Ekonomiczne: Nieatrakcyjne, chociaż specjalne

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Patrycja Otto20.04.2015, 07:22; Aktualizacja: 20.04.2015, 08:19
pieniądze

Zmiana w przyznawaniu pomocy publicznej spowodowała, że ostrożniej do inwestycji podchodzą nie tylko przedsiębiorcy, ale też zarządzający SSE. Nikt nie chce ryzykować, że z powodu złej interpretacji nowych przepisów inwestor będzie musiał zwracać uzyskane korzyściźródło: ShutterStock

Nowe opłaty i mniejsza pomoc publiczna zniechęcają inwestorów, szczególnie mniejsze przedsiębiorstwa. Dlatego po dobrym początku tego roku SSE czeka ostre hamowanie.

Ponad 40 nowych zezwoleń wydały inwestorom w I kwartale specjalne strefy ekonomiczne. To wynik porównywalny z początkiem ubiegłego roku, kiedy było ich 43, choć duża część z nich to reinwestycje już działających tam firm. Na przykład w mieleckiej strefie dotyczy to pięciu na sześć udzielonych zezwoleń.

Z zapowiedzi przedstawicieli SSE wynika jednak, że w całym 2015 r. o rezultacie na poziomie ubiegłorocznym nie ma co marzyć. Plany zakładają wydanie do końca roku 230–240 zezwoleń. To o niemal połowę mniej niż w rekordowym 2014 r., kiedy było ich 439. Tak dobry wynik udało się osiągnąć, bo inwestorzy na wyścigi starali się o zezwolenia. Chcieli zdążyć przed zmianami w zasadach przyznawania pomocy publicznej dla firm działających w SSE. Wyścig trwał do końca czerwca, bo zmiany miały wejść w życie od 1 lipca. Zezwolenia na nowych zasadach strefy zaczęły wydawać jednak dopiero w tym roku, bo przez niemal całe II półrocze 2014 r. czekały na wydanie przepisów określających nowe zasady przyznawania pomocy.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane