Głównym motorem napędowym gospodarki w 2022 r. okazał się przemysł, największy wpływ na wzrost PKB miał popyt krajowy - ocenia Konfederacja Lewiatan. Jak podał w poniedziałek GUS, wzrost PKB wzrósł w ubiegłym roku o 4,9 proc.

Jak zwraca uwagę ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, dynamika przemysłu osłabła w IV kw. 2022 r. "Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że wzrost był wynikiem nadal poważnych zapasów materiałów, produktów jakie zrobili przedsiębiorcy w 2021 i 2022 r. oraz wolniejszego niż przewidywaliśmy +schodzenia+ z zapasów" - ocenił Zielonka. "Wstępne wyniki pokazują, że mimo wielu ryzyk może się zdarzyć, iż nowego roku nie zaczniemy z ujemnym wynikiem PKB" - dodał.

Jak wskazuje Konfederacja, największy wpływ na wzrost PKB miał popyt krajowy, ale zaczyna on poważnie gasnąć, co może oznaczać, że I kw. roku może przynieść redukcję popytu. "Poważnie +siadła+ również konsumpcja prywatna. Ten trend będziemy nadał kontynuowali w I kw. obecnego roku" - ocenił Zielonka.

Pozytywnym zaskoczeniem według Konfederacji Lewiatan, jest skala wzrostu inwestycji, które w ciągu roku zwiększyły się realnie o 4,6 proc. Poza inwestycjami wszystkie inne kategorie, które wyszczególnia GUS we wstępnym szacunku mają mniejsze wzrosty niż przed rokiem, nadal występują poważne ryzyka, np. w handlu zagranicznym, że rewizja PKB może być znacząca - ocenił Mariusz Zielonka.(PAP)

wkr/ je/