Deficyt w handlu zagranicznym w listopadzie 2022 r. wzrósł o 2 mld euro do 17,6 mld euro. Z uwagi na niższą produkcję i brak wzrostu nowych zamówień grudzień prawdopodobnie przyniósł zmniejszenie luki handlowej – ocenił we wtorek ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego po listopadzie 2022 r. wyniósł 17,6 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny we wtorek.

Jak wskazał w komentarzu ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, eksport w okresie styczeń-listopad 2022 r. był większy o 22,7 proc. większy niż przed rokiem, import zaś wzrósł o 30 proc. Zaznaczył, że dynamiki wzrostu importu i eksportu słabną, ale nie w stopniu, który mógłby sugerować problemy w przyszłości. Zwrócił uwagę na powiększającą się lukę między eksportem a importem, co ukazują listopadowe dane, kiedy to deficyt handlu zagranicznego powiększył się o 2 mld euro.

"Grudzień prawdopodobnie przyniósł zmniejszenie luki. Ma to związek z niższą produkcją, ale również brakiem wzrostu nowych zamówień" – ocenił ekspert.

Jak przekazał, sytuację mogą zmienić Chiny, które w grudniu zrezygnowały z polityki zero-COVID, co "prawdopodobnie może spowodować udrożnienie czasami nadal zapchanych łańcuchów dostaw". Zauważył, że Chiny są drugim partnerem handlowym Polski, z udziałem w imporcie wynoszącym prawie 15 proc. "Pytanie jak bardzo powściągliwie będą podchodzić przedsiębiorcy do nowych zamówień" – dodał. (PAP)

ra/ mk/