6 maja Komisja Europejska przedstawi strategię na rzecz wspólnego rynku cyfrowego. W środę unijni komisarze odbyli debatę orientacyjną na ten temat.

Zdaniem wiceprzewodniczącego Komisji ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrusa Ansipa wprowadzenie przepisów w tym zakresie nie będzie łatwe, ale trzeba do sprawy podejść ambitnie.

"W Europie wciąż nie mamy wspólnego rynku cyfrowego. Konsumenci i firmy w Europie otoczeni są „cyfrowymi murami”. Nie mogą wybierać, poruszać się swobodnie w sieci. W XXI wieku to absurd. W ciągu sześciu tygodni zaproponuje szczegółowe rozwiązania, by to zmienić. Musimy być ambitni. W przeciwnym wypadku Europa będzie jeszcze czekać wiele lat by korzystać z podstawowych praw cyfrowych." - powiedział Ansip.

Komisja Europejska chce m.in. umożliwić Europejczykom ten sam dostęp do usług online bez względu na miejsce zamieszkania, ograniczyć bariery w transgranicznym handlu internetowym, czy unowocześnić prawo autorskie, by zapewnić równowagę między interesami twórców i konsumentów.