Mercedes-Benz Vans zrealizuje na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pierwszy najnowocześniejszy w segmencie zakład produkcyjny samochodów elektrycznych w Polsce i Europie

Nowa fabryka aut elektrycznych powstanie w Jaworze, na południu Dolnego Śląska. To rewolucyjne dla branży przedsięwzięcie będzie kosztować ponad 1 mld euro i przyniesie tysiące nowych miejsc pracy dla mieszkańców całego regionu. Tym samym planowana inwestycja Mercedes-Benz Vans staje się jedną z największych w historii Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park.
Po miesiącach negocjacji prowadzonych m.in. przy udziale Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Mercedes-Benz i strona polska podpisały memorandum dotyczące rozbudowy europejskiej sieci produkcyjnej lekkich samochodów dostawczych z napędem elektrycznym.
- W wymagających czasach rynek stawia na zaufanych partnerów. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna to sprawdzony i wiarygodny partner. Mercedes-Benz Vans wyznaczył sobie niezwykle ambitne cele związane ze zrównoważonym rozwojem, a my jako Invest-Park udowodniliśmy, że potrafimy podjąć się realizacji tak ogromnych przedsięwzięć biznesowych. Jesteśmy dumni, że stajemy się częścią tej strategicznej inwestycji, mającej znaczenie nie tylko dla naszego regionu, lecz także globalnej strategii lidera branży automotive - mówił podczas konferencji prasowej Piotr Wojtyczka, prezes WSSE.
Strategiczna dla powodzenia negocjacji okazała się m.in. efektywna współpraca z partnerami samorządowymi
- To wszystko nie mogłoby się ziścić, gdybyśmy nie pracowali przy tym przedsięwzięciu wspólnie. Ogromne podziękowania należą się naszym partnerom centralnym, ale także samorządowym - gminie Męcinka, starostwu Jaworskiemu i miastu Jawor. Właśnie dlatego, że wszyscy połączyliśmy siły, te negocjacje przebiegły w tak szybkim tempie i zakończyły się sukcesem - dodaje Piotr Wojtyczka.
Mercedes-Benz Vans reorganizuje swoją europejską sieć produkcyjną na potrzeby nowej modułowej architektury w pełni elektrycznych samochodów dostawczych, opartej na platformie VAN.EA. Nowa fabryka powstanie na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i będzie pierwszym ośrodkiem produkcyjnym niemieckiego Mercedesa, którego hale opuszczą wyłącznie elektryczne samochody dostawcze.
- W Jaworze spotyka się jakość marki Mercedes z jakością polskich inżynierów. Wydarzyło się to już przy tworzeniu pierwszej fabryki Mercedesa. Dzięki temu, że polscy inżynierowie okazali się tak dobrym partnerem dla tego koncernu, to dzisiaj niemieccy inżynierowie powierzają nam swoje najnowsze dziecko - uzupełnia Paweł Kurtasz, wiceprezes WSSE.
Funkcjonujący już w Jaworze zakład Mercedesa był od początku projektowany jako neutralny pod względem emisji CO2 i był pierwszym tego typu w Polsce. Fabryka silników i baterii elektrycznych zrealizowana przy współpracy z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną odgrywała pionierską rolę w ramach realizacji celów zrównoważonego rozwoju w Mercedes-Benz Group.
Fot. materiały prasowe
PARTNER
Fot. materiały prasowe