statystyki

Myślmy, jak uciec z pułapki średniego dochodu

autor: Ryszard Piasecki23.03.2015, 07:42

Znajomy emigrant otrzymał od brytyjskiego urzędu skarbowego wezwanie do zapłacenia kary w wysokości 100 funtów za niezłożenie w stosownym czasie zeznania podatkowego. W tym samym piśmie brytyjski urząd obszernie informuje, jak uniknąć opłacenia tej kary, jakich można użyć racjonalnych argumentów w celu przekonania urzędników co do niewinności podatnika itd. Potężny urząd skarbowy nie dokonuje linczu na podatniku, ale traktuje go bardzo podmiotowo. Obserwując działanie instytucji w krajach zachodnich, można wyciągnąć wnioski odnośnie do naszej rzeczywistości. 25 lat polskiej transformacji skłania do głębszej refleksji nad jej dotychczasowymi efektami.

W ostatnich 25–35 latach poza Polską jeszcze kilkadziesiąt innych krajów przechodziło proces transformacji. Powszechnie przyjęty Konsensus Waszyngtoński kluczowe znaczenie przypisywał prywatyzacji, liberalizacji oraz deregulacji. Strategie otwarcia i prywatyzacji miały wiele elementów o znaczeniu uniwersalnym, ale też wiele cech specyficznych dla grup krajów wyróżniających się podobną strukturą społeczno-gospodarczą i określoną pozycją w gospodarce światowej.

Analizując rozwój gospodarczy ostatnich 30 lat na świecie, dochodzimy do wniosku, że o jego skuteczności decydowały przede wszystkim efektywne instytucje. Oczywiście prywatyzacja zapobiegła tworzeniu nieefektywnych firm państwowych. Sama jednak prywatyzacja bez stworzenia środowiska konkurencyjnego i efektywnych rynkowych instytucji nie mogła spełnić pokładanych w niej nadziei. Przykład niektórych krajów (Indonezja) pokazuje, że nawet pozytywne parametry ekonomiczne nie były w stanie zapobiec wybuchowi kryzysu finansowego. Kryzys polityczny, a szerzej polityczno-społeczny, jest równie groźny jak zachwianie równowagi makroekonomicznej. Prowadzi bowiem do utraty zaufania inwestorów do poczynań władz danego kraju. Kruchość tego zaufania jest szczególnie widoczna w krajach, gdzie powszechna jest korupcja, nepotyzm i kumoterski kapitalizm.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane