statystyki

Myślmy, jak uciec z pułapki średniego dochodu

autor: Ryszard Piasecki23.03.2015, 07:42

Znajomy emigrant otrzymał od brytyjskiego urzędu skarbowego wezwanie do zapłacenia kary w wysokości 100 funtów za niezłożenie w stosownym czasie zeznania podatkowego. W tym samym piśmie brytyjski urząd obszernie informuje, jak uniknąć opłacenia tej kary, jakich można użyć racjonalnych argumentów w celu przekonania urzędników co do niewinności podatnika itd. Potężny urząd skarbowy nie dokonuje linczu na podatniku, ale traktuje go bardzo podmiotowo. Obserwując działanie instytucji w krajach zachodnich, można wyciągnąć wnioski odnośnie do naszej rzeczywistości. 25 lat polskiej transformacji skłania do głębszej refleksji nad jej dotychczasowymi efektami.

W ostatnich 25–35 latach poza Polską jeszcze kilkadziesiąt innych krajów przechodziło proces transformacji. Powszechnie przyjęty Konsensus Waszyngtoński kluczowe znaczenie przypisywał prywatyzacji, liberalizacji oraz deregulacji. Strategie otwarcia i prywatyzacji miały wiele elementów o znaczeniu uniwersalnym, ale też wiele cech specyficznych dla grup krajów wyróżniających się podobną strukturą społeczno-gospodarczą i określoną pozycją w gospodarce światowej.

Analizując rozwój gospodarczy ostatnich 30 lat na świecie, dochodzimy do wniosku, że o jego skuteczności decydowały przede wszystkim efektywne instytucje. Oczywiście prywatyzacja zapobiegła tworzeniu nieefektywnych firm państwowych. Sama jednak prywatyzacja bez stworzenia środowiska konkurencyjnego i efektywnych rynkowych instytucji nie mogła spełnić pokładanych w niej nadziei. Przykład niektórych krajów (Indonezja) pokazuje, że nawet pozytywne parametry ekonomiczne nie były w stanie zapobiec wybuchowi kryzysu finansowego. Kryzys polityczny, a szerzej polityczno-społeczny, jest równie groźny jak zachwianie równowagi makroekonomicznej. Prowadzi bowiem do utraty zaufania inwestorów do poczynań władz danego kraju. Kruchość tego zaufania jest szczególnie widoczna w krajach, gdzie powszechna jest korupcja, nepotyzm i kumoterski kapitalizm.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane