Czym jest Program Odpowiedzialny Pracodawca - Lider HR?
Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR to ogólnopolski Program z obszaru human resources. Jego celem jest upowszechniane oraz propagowanie właściwych wzorców, modeli i strategii działań w zakresie polityki personalnej oraz strategii integracji spraw personalnych ze sprawami biznesowymi. Program adresowany jest do firm prowadzących swoją działalność na terenie Polski, dla których dbałość o warunki pracy i rozwój pracowników wpisana jest w strategię przedsiębiorstwa. Głównym kryterium wyboru laureatów Programu jest szeroko rozumiana jakość zatrudnienia. Zwracamy uwagę na takie kwestie jak przestrzeganie przepisów BHP, przestrzeganie prawa pracy, możliwości rozwoju kadry, podnoszenia kwalifikacji pracowników, dynamikę zatrudnienia oraz reputację podmiotów gospodarczych. Bardzo ważna jest też sprawa społecznej odpowiedzialności biznesu, przyglądamy się wnikliwie jak kandydaci do tytułu Odpowiedzialnego Pracodawcy - Lidera HR poruszają się w obszarze CSR.
Reklama
Dlaczego warto wziąć udział w tym Programie?
Program Odpowiedzialny Pracodawca - Lider HR to doskonała odpowiedź na dzisiejszą kondycję rynku pracy. Większość przedsiębiorców, korporacji, mierzy się z prawdziwym wyzwaniem jakim jest nie tylko pozyskanie dobrego pracownika ale i spowodowanie by zechciał on związać się z firmą na dłużej. W toku tej konfrontacji, drogą naturalnej selekcji, zwycięzcami okazują się być firmy uczciwe, solidne i odpowiedzialne. Według wszelkich badań to właśnie do ich drzwi najchętniej pukają osoby ambitne, nastawione na rozwój i zaangażowanie, chcące podjąć pracę. Z perspektywy osoby szukającej pracy to też nie jest zadanie łatwe. No bo jak do takiego pracodawcy trafić? W gąszczu olbrzymiej ilości funkcjonujących firm niestety nie każdy pracodawca jest godny zaufania. Ten dylemat rozwiązuje nasz program: kontaktujemy się z setkami, a nawet tysiącami firm, przyglądamy się im, weryfikujemy, a finalnie rekomendujemy najlepszych, odznaczając ich godłem promocyjnym Odpowiedzialny Pracodawca - Lider HR.

Reklama
A samo godło, o którym Pan wspomina, wydaje się być bardzo skutecznym narzędziem w rękach pracodawcy…
Oczywiście. Promowanie się naszym godłem to czytelny, wyraźny i wymowny komunikat, jaki Laureat programu może wysłać do swoich potencjalnych pracowników. Nasze godło budzi duże zaufanie wśród osób szukających pracy, taka osoba widząc np. ogłoszenie o pracę w danej firmie, która posługuje się godłem Odpowiedzialny Pracodawca - Lider HR, spojrzy na nie ze znacznie wiekszą uwagę i zainteresowaniem, takie sygnały otrzymujemy co roku z rynku pracy. Wiele razy słyszałem też od pracowników firm będących naszymi Laureatami, że gdy rozpoczynali swoją pracę i zauważyli, że firma jest zwycięzcą naszego Programu to zyskali pewność, że trafili pod właściwy adres.
Jakie firmy mają największe szanse na zostanie Laureatem Programu?
Odpowiedź zabrzmi banalnie - odpowiedzialne. Jak wspominałem na początku naszej rozmowy, interesuje nas najbardziej szeroko rozumiana wysoka jakość zatrudnienia. Mówię o tym nieprzypadkowo, ponieważ kiedy przyjmiemy to właśnie kryterium jako główne, wówczas takie kwestie jak wielkość zatrudnienia, obroty firmy czy region działalności mają mniejsze znaczenie, w efekcie wyrównuje to szanse wszystkich przedsiębiorców. Nie możemy mierzyć jedną miarą dużych korporacji i kilkunastoosobowych przedsiębiorstw, jednak każdy z tych podmiotów ma prawo być dobrym pracodawcą, ma prawo wziąć udział w naszym Programie i zostać jego Laureatem. Bo przecież o odpowiedzialności oraz solidności pracodawcy nie świadczą tylko wielkość zatrudnienia i wielomilionowe obroty. W swoich ocenach podchodzimy więc do firm kandydujących bardzo indywidualnie, starając się zachować maksimum obiektywności i adekwatności. Na przestrzeni kilku lat realizacji naszego Programu wyłoniliśmy już bardzo liczne grono Laureatów. To naprawdę świetnie działające firmy, odnoszące sukcesy rynkowe, a przy tym doskonale dbające o swój najcenniejszy kapitał, swoich ludzi. Lista Laureatów lat poprzednich jest długa, nie sposób teraz wymienić ich wszystkich ale dla przykładu mogę wskazać m.in. Grupę LOTOS, Alior Bank, WAWEL, Allianz, Kaufland, Grupę CCC, Hutę Stalowa Wola, Lidl.
Pełna informacja o programie i zgłoszenia - www.odpowiedzialny-pracodawca.pl
Fot. materiały prasowe