Podniesienie długoterminowej oceny PKN Orlen to efekt skutecznie przeprowadzonych akwizycji, budujących stabilny i silny koncern multienergetyczny - zauważył w środę na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Po najwyższym w historii koncernu ratingu Moodys także agencja Fitch podniosła długoterminową ocenę PKN ORLEN do poziomu BBB+ z perspektywą stabilną" - napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jego zdaniem, to efekt skutecznie przeprowadzonych akwizycji, budujących stabilny i silny koncern multienergetyczny.

W środę Agencja Fitch podwyższyła długoterminowy rating IDR PKN Orlen do "BBB+" z "BBB-", wycofując go z listy obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym. "Perspektywa ratingu jest stabilna" - poinformowała Agencja w komunikacie, wskazując, że aktualizacja ratingu jest następstwem zamknięcia fuzji z PGNiG oraz niedawnych transakcji M&A. Jak podano, profil kredytowy PKN Orlen skorzysta na większej skali, silniejszej dywersyfikacji działalności oraz ekspansji w sektorze użyteczności publicznej z bardziej stabilnymi przepływami pieniężnymi.

W ubiegłym tygodniu Grupa Orlen ogłosiła sfinalizowanie procesu połączenia z PGNiG, co - jak podkreślono - oznacza, że "powstała największa w Europie Środkowej grupa paliwowo-energetyczna, która (...) obsługuje ponad 100 mln klientów". "Grupa Orlen po połączeniu z PGNiG posiada potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną całej Europy Środkowej, a co za tym idzie może skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną na rynkach, na których funkcjonuje" - przekazano.

W czerwcu br. Komisja Europejska wydała Orlenowi zgodę na przejęcie Grupy Lotos. 1 sierpnia br. połączenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Grupa Orlen to obecnie, po połączeniu z Grupą Lotos i z PGNiG, koncern multienergetyczny, największy w Europie Środkowej, jeden z największych w Europie i 155. na świecie, jeżeli chodzi o przychody na świecie. (PAP)

lgs/ mmu/