"To już pewne, mamy długo oczekiwane ożywienie na rynku pracy. Polska gospodarka jeszcze nigdy od rozpoczęcia transformacji nie zatrudniała tylu osób, co obecnie. Po dobrych wynikach w ubiegłym roku, w nadchodzących miesiącach możemy się spodziewać dalszego spadku bezrobocia" - skomentował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, cytowany w komunikacie.

Na koniec lutego w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 919,6 tys. osób, co oznacza spadek o 336 tys. osób w ujęciu rocznym. Tak dużego spadku bezrobocia w ciągu roku nie było od 7 lat, podkreśla resort.

"Firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. W lutym zgłosiły do służb zatrudnienia 95,1 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o blisko jedną trzecią więcej niż w styczniu. Liczba ofert wzrosła we wszystkich regionach. Najmocniej w województwie świętokrzyskim - aż o 74%" - czytamy dalej w komunikacie.

W tegorocznym budżecie zapisano, że w grudniu 2015 r. stopa bezrobocia wyniesie 11,8%.

"Na wsparcie osób szukających pracy zarezerwowaliśmy w tym roku 5,5 mld zł. To o blisko 0,5 mld więcej niż w ubiegłym roku. Dzięki nowemu wsparciu dla młodych, rodziców, opiekunów i osób 50+ oraz ożywieniu gospodarczemu jest szansa, że stopa bezrobocia w tym roku będzie jednocyfrowa" - podsumował Kosiniak-Kamysz.

Dane dotyczące bezrobocia za luty Główny Urząd Statystyczny poda w trzeciej dekadzie marca br.