Ponad 900 osób wzięło udział w organizowanej przez ZPP i WEI międzynarodowej konferencji „Europe – Poland – Ukraine. Rebuild Together”. Wśród nich byli przedsiębiorcy z Polski i Ukrainy, przedstawiciele samorządów lokalnych oraz organizacji branżowych, parlamentarzyści i politycy, z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.

Tematem przewodnim spotkania, które odbyło się w warszawskim hotelu Hilton Warsaw City, była możliwość współpracy przedsiębiorców obu krajów oraz wyzwania, stojące przed firmami a także wspólnotą Polski i Ukrainy.
Podczas konferencji panowała zgoda co do tego, że to właśnie polsko-ukraińska współpraca będzie kluczowa dla procesu odbudowy Ukrainy, a lokalni przedsiębiorcy potrzebują polskiego doświadczenia w procesie transformacji gospodarczej i społecznej. Jednak by polski biznes się zaangażował, potrzebne są rozwiązania społeczne i prawne, które będą sprzyjały wzajemnej współpracy i partnerstwu. Przypomnijmy, że w czerwcu Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło rejestrację do programu współpracy na rzecz przygotowań do wznowienia eksportu i powojennej odbudowy Ukrainy, którego operatorem została Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Łącznie zgłosiło się ponad 1,2 tys. polskich firm zainteresowanych eksportem, inwestowaniem i współpracą z ukraińskimi kontrahentami na zasadzie podwykonawstwa.
W pierwszej części konferencji można było wysłuchać wystąpienia wprowadzającego, które wygłosili Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP, premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister gospodarki Ukrainy Alexander Griban. Następnie podczas trzech sesji plenarnych dyskutowano o roli Polski w odbudowie Ukrainy, znaczeniu współpracy europejskiej oraz o tym, w jaki sposób wesprzeć polsko-ukraińską współpracę biznesową.
Drugą część spotkania zdominowały panele branżowe. Rozmawiano o pięciu obszarach: rolnictwie i żywności, przemyśle obronnym i zbrojeniach, transporcie i logistyce, sektorze IT i nowych technologiach oraz odbudowie miast i regionów.
Konferencję zakończyły wystąpienia podsumowujące. Na scenie, przed bankietem będącym luźniejszą okazją do nawiązywania kontaktów biznesowych, stanęli: prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Marcin Nowacki oraz przewodniczący Grupy Pracodawców w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym Stefano Mallia. Wieczór uświetnił koncert tegorocznego laureata Eurowizji – zespołu Kalush Orchestra.
Konferencja była jednym z elementów programu ZPP, którego celem jest nawiązywanie i wzmacnianie relacji między europejskimi, polskimi i ukraińskimi przedsiębiorcami oraz przygotowanie ram współpracy przy przyszłej odbudowie państwa i gospodarki Ukrainy. Jej organizatorem był Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Fundacja Warsaw Enterprise Institute. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Aktywów Państwowych. Partnerem głównym był PKN Orlen, a pozostałymi Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju i Totalizator Sportowy. Projekt dofinansowany był z budżetu państwa w ramach realizacji zadania publicznego.
_____________________________________________________

Jesteśmy w przełomowym momencie

ikona lupy />
Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów RP / Fot. materiały prasowe
Jesteśmy świadkami geopolitycznego zakrętu, zmiany, która zachodzi na naszych oczach. I ma ona miejsce nie tylko na froncie ukraińskim. Walka toczy się bowiem również na innych polach, bardziej ukrytych dla oczu obywateli. To pole walki propagandowej. My, którzy doświadczyliśmy komunizmu, wiemy jak Rosja, a wcześniej ZSRR jest znakomita, jak potrafi zmienić myślenie narodów, państw, przywódców. I to pole jest nie mniej ważne. Bo jak spadnie poparcie do walki o wolność, praworządność i demokrację w Ukrainie, to będzie trudniej jej pozyskać wsparcie finansowe.
Jest też pole walki energetycznej. Mamy do czynienia ze spiralą, wciągającą różne gospodarki w wir kłopotów, a nawet recesji, której wiele z nich może doświadczyć w 2023 r. Faktycznym kosztem taniego gazu, który Rosja sprzedawała Niemcom i zachodniej Europy, jest dziś wojna w Ukrainie i kryzys.
Dziś jesteśmy w przełomowym momencie. Zwycięstwo z Rosją jest możliwe dzięki wsparciu ludzi dobrej woli, przedsiębiorców. A walczymy nie tylko o przetrwanie Ukrainy, lecz także o pokój na zasadach partnerskich.
Nie wystarczy jednak tylko pokonać Rosji w tej bitwie. Aby wygrać tę wojnę, trzeba na nowo zbudować architekturę bezpieczeństwa, która będzie posługiwać się zupełnie innymi paradygmatami w sferze energetyki, gospodarki, współpracy handlowej, współpracy finansowej. Nie można udawać i chować głowy w piasek przed zagrożeniami rosyjskimi, także zagrożeniem ze strony rosyjskiego kapitału.
Dlatego opowiadamy za zamrożeniem kapitału rosyjskiego, jego odebraniem rosyjskim oligarchom i przekazaniem na odbudowę Ukrainy, której częścią powinni być polscy przedsiębiorcy.
Odbudowa Ukrainy jest więc pierwszym i niezbędnym warunkiem powstania nowej architektury bezpieczeństwa. Poza tym w tym procesie nie możemy wytracić energii w zakresie integracji Ukrainy z UE. Do współpracy musimy też wciągnąć kolejne państwa z aspiracjami do bycia w UE. Pokój ma swoją cenę, którą trzeba zapłacić, przez uzbrojenie armii i wzmocnienie systemu obronnego w ramach NATO. Wreszcie musimy doprowadzić do wielkiej reorientacji polityki energetycznej, która powinna polegać na odejściu od węglowodorów rosyjskich, co się dzieje już poprzez proces sankcji, ale też na zmniejszeniu zależności od wodorów w ogóle. Nie możemy się więc poddać. Musimy wszyscy razem pomóc Ukrainie. Wtedy wywalczymy dobrą przyszłość dla Europy.