Jak realizować cele środowiskowe w nowej, pocovidowej i wojennej rzeczywistości, będą się zastanawiać uczestnicy konferencji PRECOP 27

Trwa rejestracja uczestników na spotkanie, podczas którego zostaną opracowane wskazania oraz rekomendacje na światowy COP 27, mający się odbyć w przyszłym miesiącu w Szarm el-Szejk. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Komisja Europejska.
PRECOP 27 to dwa dni paneli, rozmów oraz spotkań z udziałem ponad 100 prelegentów. W prestiżowym gronie polskich i unijnych polityków, ludzi gospodarki, przedstawicieli instytucji i organizacji poruszone zostaną najistotniejsze tematy związane ze zmianami klimatycznymi w kontekście obecnej sytuacji na świecie.
- Pandemia, wojna w Ukrainie, możliwy kryzys na rynku energetycznym sprawiają, że istnieje realne ryzyko redukowania ambitnych celów środowiskowych - mówi Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy i dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland, polskiego biura największej na świecie inicjatywy skupiającej zrównoważony biznes, która jest organizatorem spotkania wraz z Grupą PTWP. - Kryzys klimatyczny postępuje. Jak zaznaczył sekretarz generalny ONZ António Guterres, w 2021 r. kluczowe wskaźniki zmian klimatu osiągnęły rekordowe wartości. Zarówno ostatni COP 26 w Glasgow, jak i zbliżający się COP 27 w Egipcie mają jeden główny cel - zmaksymalizować i przyśpieszyć działania wynikające z podpisanych w 2015 r. porozumień paryskich - dodaje.
Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, podkreśla, że PRECOP 27 stworzy okazję do dyskusji o klimacie w wielu różnych kontekstach. - Tuż przed ONZ-owskim szczytem rozmawiać będziemy na tematy, które stworzą grunt pod COP 27. Przed nami długofalowe wyzwania związane z ochroną planety, ale także te bieżące, związane z kryzysem energetycznym. Wiele think thanków, spotkań eksperckich i forów umożliwi uzgodnienie wspólnego stanowiska Polski podczas najważniejszego wydarzenia traktującego o zmianach klimatycznych. Temat jest istotny i wymagający zaangażowania biznesu i realnych działań już teraz - mówi szef PTWP, organizatora m.in. Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz wielu konferencji i wydarzeń specjalnych.
Podczas 21 sesji zaproszeni goście będą dyskutować, w jaki sposób zaspokoić rosnące potrzeby i skutecznie zapobiegać ubóstwu energetycznemu, o dostępności i wydajności odnawialnych źródeł energii, o tym, jak jednocześnie żywić społeczeństwo i dbać o środowisko, jak walczyć z globalnym problemem, jakim jest wszechobecny plastik. Agenda dwudniowego spotkania obejmuje również zagadnienia, takie jak: biznes wobec zielonej rewolucji, ESG, technologie dla klimatu, zrównoważony transport, zielone budownictwo, miasta dla klimatu, zasoby wodne i retencja.
Na inauguracyjnej sesji zatytułowanej „Strategia dla Ziemi” dyskutanci będą szukali m.in. odpowiedzi na pytania, w jaki sposób kształtować cele klimatyczne w świecie niestabilności, napięć i kryzysów, jakie będą skutki pandemii i wojny w Europie, jak zmienia się globalna gospodarka surowcami i zasobami w dobie geopolitycznych perturbacji i ostrej konkurencji potęg ekonomicznych. ©℗
Konferencja PRECOP 27 odbędzie się 18 i 19 października 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Więcej informacji na stronie www.precop.pl