Prezydent otworzył w Tokio Forum Gospodarcze. Mówił że minione 25 lat wolności było dobrym okresem dla naszej gospodarki. Podkreślał, że przyczyniła się do tego obecność japońskich firm. Zaznaczał też, że dzięki nim w Polsce tworzyły się tak bardzo potrzebne nowe miejsca pracy.
Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji zagranicznych Sławomir Majman przypomina, że Japonia jest największym inwestorem azjatyckim w Polsce. To głównie przemysł motoryzacyjny i elektronika. Jednak nasz kraj namawia Japończyków do wyjścia poza te dwie dziedziny. Zachęcamy, by inwestowali w bazę naukowo-badawczą, nowoczesne centra usług biznesowych, przetwórstwo spożywcze, energetykę i gospodarkę komunalną.
Prezes dodał, że naszym zadaniem jest zwiększenie eksportu do Japonii. Największe szanse mają firmy z branży rolno-spożywczej, budownictwa, logistyki, transportu i przemysłu maszynowego.
W Forum Gospodarczym wzięli udział przedstawiciele 50 polskich firm. Ze strony japońskiej pojawiło się ponad 250 biznesmenów.