Program pomocowy dla Grecji zostanie przedłużony o kolejne cztery miesiące. By otrzymać wsparcie finansowe, Ateny muszą jednak przeprowadzić kolejne reformy. Tak uzgodnili dziś ministrowie finansów krajów strefy euro na spotkaniu w Brukseli.

To było trzecie podejście 19 ministrów państw strefy euro, by osiągnąć porozumienie w sprawie greckiego programu. Dotychczas władze w Atenach odrzucały oświadczenia, w których mowa była o kolejnych zobowiązaniach z ich strony w zamian za pożyczki od międzynarodowych instytucji. Wczoraj grecki rząd zwrócił się z oficjalną prośbą o przedłużenie obecnej umowy kredytowej, ale bez konieczności kontynuowania polityki oszczędności.

Dzisiejsze porozumienie przewiduje, że program zostanie przedłużony o cztery miesiące pod warunkiem, że Ateny przeprowadzą konkretne reformy dotyczące m.in. walki z korupcją i unikania podatków. "Greckie władze zobowiązały się do dalszych, głębokich reform strukturalnych i do tego, że nie będą podejmować żadnych jednostronnych działań, które mogłyby negatywnie wpłynąć na stabilność finansową (Grecji)" - powiedział szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Według greckiego ministra finansów Janisa Varoufakisa, porozumienie jest krokiem w dobrym kierunku. "Wierzymy, że stawia ono interesy zwykłego Europejczyka ponad wszystkie inne" - powiedział Varoufakis. Listę planowanych reform władze w Grecji mają przedstawić w poniedziałek.