Bułgarzy zainteresowani modernizacją swoich myśliwców w Polsce. Minister obrony Bułgarii Nikolay Nankov Nenchev, po spotkaniu z wicepremierem Tomaszem Siemoniakiem, wyraził zainteresowanie remontem samolotów MIG-29 w bydgoskich zakładach.

"Już trwają rozmowy handlowe w tej sprawie" - powiedział IAR minister Siemoniak. Dodał, że z naszej strony jest pełna zgoda na taką współpracę z Bułgarami. Szef MON przypomniał, że zakłady w Bydgoszczy mają doświadczenie w remontach myśliwców MIG-29. Polskie maszyny też były tam modernizowane.

Szef bułgarskiego MON przed południem odbył w Warszawie rozmowy z wicepremierem Tomaszem Siemoniakiem. Spotkanie w "cztery oczy" poświęcono głównie zagadnieniom związanym z wdrażaniem postanowień ze szczytu NATO w Newport oraz sytuacji na Ukrainie.

"Bułgaria widzi się, jako ważny sojusznik na wschodniej flance NATO" - podkreślił wicepremier Siemoniak. Dodał, że Bułgarię od Krymu dzieli zaledwie 400 kilometrów przez morze i kryzys ukraiński jest dla tego kraju równie "namacalny i realny", jak dla Polski.

Ministrowie omówili także sprawy związane ze zbliżającym się szczytem Rady Europejskiej, którego tematem będzie między innymi wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony Unii.

Tomasz Siemoniak i Nikolay Nenchev rozmawiali również o organizacji szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku.