W miniony weekend, w ramach Otwartego Dnia Inżyniera Budownictwa, w województwach dolnośląskim i śląskim ruszyły darmowe punkty konsultacyjne, w których inżynierowie budownictwa odpowiadali na pytania dotyczące procesu budowlanego

Inicjatywa samorządu inżynierów budownictwa to odpowiedź na potrzeby osób, które szczególnie w tym trudnym dla inwestorów czasie, napotykają problemy w prowadzonym przez siebie remoncie czy budowie nieruchomości.
- Punkty konsultacyjne staramy się lokalizować w miejscach, gdzie w łatwy sposób można do nas dotrzeć. Są to targi nieruchomości, lokalne wydarzenia czy imprezy branżowe. Staramy się wyjść do społeczeństwa, aby ułatwić każdej osobie możliwość znalezienia rozwiązania problemu, z jakim się boryka - mówi Mariusz Dobrzeniecki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
W związku z tym, że jest to już druga odsłona akcji, organizatorom udaje się dotrzeć do coraz szerszej grupy odbiorców. Zainteresowanie punktami jest zdecydowanie większe niż rok temu. Zmienia się jednak zakres pytań, z jakimi inwestorzy pojawiają u inżynierów.
- Problemy, z którymi w tym roku inwestorzy pojawiają się w punktach konsultacyjnych, różnią się od zeszłorocznych. Zauważyliśmy, że dużo więcej osób skupia się na kwestiach dotyczących finalizacji swoich inwestycji, np. odbiorach mieszkań. Pytania dotyczą szczególnie odbiorów prac i tego, co leży w obowiązkach dewelopera i jak to egzekwować. Zdecydowanie mniej jest natomiast pytań o rozpoczynające się budowy. Jest to w mojej ocenie spowodowane kryzysem w branży, który dopiero będzie przybierał na sile - mówi Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i koordynator akcji w województwie dolnośląskim.
Innymi problemami, z którymi inwestorzy pojawiają się w punktach, są kwestie związane z termomodernizacją nieruchomości. Pytania dotyczą głównie tego, w jaki sposób uchronić się przed szalejącymi cenami surowców energetycznych - jak dobrze i szybko przeprowadzić termomodernizację oraz jakie źródło ogrzewania wybrać, aby w optymalny sposób przetrwać nadchodzący trudny ekonomicznie okres. Na żadne z tych pytań nie ma uniwersalnej odpowiedzi i każdy problem musi być rozpatrzony indywidualnie przez czekających w punktach konsultacyjnych ekspertów. To, co jest bardzo ważne w tej akcji, to fakt, że każdą opinię i poradę wydają osoby mające ogromne doświadczenie i wiedzę. Jest to również przeciwdziałanie tzw. internetowym ekspertom, anonimowo udzielającym rad, które niekoniecznie muszą być zgodne z faktami. Narażają oni przez to innych zarówno na straty materialne, jak i na utratę zdrowia czy życia.
- Ułatwienie inwestorom dotarcia do sprawdzonych ekspertów z sektora budownictwa to jedno z podstawowych zadań samorządu inżynierów budownictwa. Bezpieczeństwo i poprawne wykonanie inwestycji to sprawa, która nie może być bagatelizowana. Dlatego tak ważny jest udział inżynierów w procesie budowy domu czy remontu mieszkania - podkreśla Mariusz Dobrzeniecki.
Akcja Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa będzie trwała do końca listopada. W najbliższy weekend zawita do województwa łódzkiego, gdzie w siedmiu lokalizacjach będzie można spotkać ekspertów z branży budownictwa. Będzie to Bełchatów, Kutno, Piotrków Trybunalski, Sieradz, Skierniewice, Wieluń i oczywiście stolica regionu. W Łodzi punkty konsultacyjne będą zlokalizowane w siedzibie Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa przy ul. Północnej 39 oraz na Targach Nieruchomości & Budowa Domu w Atlas Arenie przy al. Bandurskiego 7. Wszystkie punkty konsultacyjne, ich lokalizacje i terminy, w jakich będzie możliwość z nich skorzystać, można znaleźć w intrenecie na stronie www.dzieninzyniera.pl.
PARTNER
ikona lupy />
Fot. materiały prasowe
ikona lupy />
Fot. materiały prasowe