Jesteśmy w stanie podpowiedzieć, gdzie i jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, jakich materiałów użyć albo które prace powinny być realizowane najpierw - mówi Mariusz Dobrzeniecki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, i zachęca do skorzystania z darmowych porad

Dzień Otwarty Inżynierów Budownictwa to kolejna edycja akcji organizowanej przez samorząd zawodowy inżynierów. Jak są jej główne założenia?

ikona lupy />
Mariusz Dobrzeniecki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa / Fot. materiały prasowe
W obecnych czasach prowadzenie budowy domu, remontu mieszkania, kupna nieruchomości niesie za sobą coraz więcej ryzyk. Widzimy, że jako Polska Izba Inżynierów Budownictwa powinniśmy pomóc w znajdowaniu odpowiednich rozwiązań osobom, które napotkały na trudności. To nasz obowiązek jako ekspertów.
Jakie pytania najczęściej pojawiają się podczas takich spotkań?
Pytania są absolutnie przeróżne. Dotyczą rozmaitych aspektów, problemów, bo i inżynierowie zajmują się bardzo różnymi branżami. Ludzie przychodzą do nas z bardzo różnymi problemami, a nasze zespoły doradcze są przygotowane do tego, żeby jak najbardziej szczegółowo przyjrzeć się problemowi. Pragnę podkreślić, że nie ma złych czy głupich pytań. Dla osób szukających odpowiedzi - dobra, merytoryczna i wyczerpująca odpowiedź jest na wagę złota. Co jeszcze ważniejsze, łatwe znalezienie dobrej odpowiedzi nie zmusza inwestorów do szukania jej w intrenecie.
Internet to złe miejsce na szukanie porad budowlanych?
To bardzo dobre miejsce po warunkiem, że wiemy, kto tych porad udziela. Bardzo często spotykamy się ze „złotymi radami” osób, które nie mają pojęcia, o czym piszą i przez to narażają innych w najgorszym wypadku na utratę zdrowia lub życia. Wiarygodne źródło informacji to skarb. Tą akcją chcemy również pokazać, że my, inżynierowe, jesteśmy tym merytorycznym, eksperckim źródłem i nie ma potrzeby szukać porad w innych miejscach. Podobne problemy widzimy zresztą w innych zawodach zaufania publicznego. Sztandarowym przykładem takich działań są problemy lekarzy z „ekspertami” z sieci. Internet przyjmie wszystko, za to nie wszystko zweryfikuje.
Jak w takim razie weryfikować te opinie. Od czego zacząć?
Myślę, że najłatwiej wejść na stronę internetową www.dzieninzyniera.pl, wybrać swoje województwo oraz znaleźć datę i miejsce, w którym będzie można spotkać się ze specjalistami. W takim punkcie zawsze znajdziecie państwo osoby z ogromną wiedzą, doświadczeniem i uprawnieniami do realizacji bardzo skomplikowanych procesów budowlanych. W takich miejscach, poza zagadnieniami technicznymi, będzie można porozmawiać również na temat prawa budowlanego, a jak wszyscy wiemy - jest ono trudnym, skomplikowanym zagadnieniem. Dlatego w tej dziedzinie również służymy pomocą.
Skoro prawo budowlane jest tak skomplikowane, to może warto jest je upraszczać?
W pełni się z tym zgadzam - prawo budowlane w Polsce powinno być jak najprostsze, a przez to transparentne, jednak to nie Polska Izba Inżynierów Budownictwa je tworzy. My go tylko przestrzegamy podczas procesu budowlanego. Jednak w związku z tym, że stykamy się z nim na co dzień, jesteśmy w stanie pomóc przy jego interpretacji i wskazaniu odpowiednich rozwiązań, które pomogą inwestorowi.
Z jednej strony czasy dla osób budujących lub remontujących swoje nieruchomości są bardzo niestabilne. Wzrost cen to ogromny problem. Z drugiej strony ludzie są zmuszeni do inwestycji, bo ceny ogrzewania są coraz wyższe, więc wszyscy, którzy do tej pory tego nie zrobili, rozglądają się za ocieplaniem nieruchomości, wymianą stolarki czy zmianą źródła ogrzewania. Czy jest pan w stanie coś tym osobom doradzić?
Przede wszystkim to, że każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Nie ma idealnego rozwiązania dla wszystkich. Mamy obecnie moment, w którym niestety ekonomia wymusza szybkie reakcje inwestycyjne. Na pewno jesteśmy w stanie podpowiedzieć, gdzie i jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Jakich materiałów użyć i czy dane rozwiązanie na pewno sprawdzi się w państwa nieruchomości. Często też pojawiają się pytania, które prace powinny być realizowane najpierw. Doradztwo w znalezieniu priorytetów to też bardzo ważny aspekt, bo nie wszystkich przecież stać na kompleksowe rozwiązania.
Kiedy Polska Izba Inżynierów Budownictwa rusza z akcją?
Starujemy od początku września, a akcja będzie trwała do końca listopada. Na stronie internetowej www.dzieninzyniera.pl można znaleźć konkretne daty i miejsca, w których będziemy na państwa czekać. Warto skorzystać, bo porady są w pełni darmowe.
PARTNER
ikona lupy />
Fot. materiały prasowe
ikona lupy />
Fot. materiały prasowe