Już za tydzień Karpacz będzie miejscem największego wydarzenia ekonomicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Podobnie jak w latach poprzednich w jednym miejscu spotkają się przedstawiciele elit politycznych, biznesowych, eksperci i media

W XXXI Forum Ekonomicznym weźmie udział 4 tys. gości z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Podczas spotkania zaplanowano wiele konferencji oraz ponad 300 debat. Tematyka paneli dyskusyjnych obejmie 16 zagadnień, m.in.: bezpieczeństwo, energetykę, innowacje, nową gospodarkę czy zrównoważony rozwój, ale wszystkie będą się odbywać pod tym samym hasłem „Europa w obliczu nowych wyzwań”.
Zaproszeni goście będą dyskutować o tym, jaka będzie Europa po pandemii COVID-19. Będą mówić o skutkach wojny Rosji przeciwko Ukrainie dla wschodniej części kontynentu, ale też całej Europy, i nie tylko w kontekście łańcuchów dostaw i bezpieczeństwa żywnościowego. Wzrastające ceny nawozów i energii, pogarszające się warunki makroekonomiczne na całym świecie w związku z zaatakowaniem ukraińskiej struktury transportowej, blokadą portów na Morzu Czarnym, niszczeniem upraw oraz magazynów z żywnością i maszyn rolniczych przez rosyjskie wojsko skutkują bowiem możliwością wzrostu problemu głodu. Omawiane będą najbardziej palące problemy współczesnego społeczeństwa i związane z nimi zjawiska.
Wiele miejsca zostanie poświęcone geopolitycznemu znaczeniu Trans europejskiej Sieci Transportowej, czyli TEN-T, będącej instrumentem służącym koordynacji oraz zapewnieniu spójności i komplementarności inwestycji infrastrukturalnych. Idea powstania projektu sięga początków lat 90. ubiegłego wieku. Rozwój sieci ma zapewnić spójność terytorialną Unii Europejskiej, usprawnić przepływ osób oraz towarów, a w efekcie przyczynić się do wzrostu gospodarczego regionu, ujednolicenia rynku wewnętrznego oraz podniesienia konkurencyjności poszczególnych państw członkowskich oraz całej UE w skali globalnej.
Udział w wydarzeniu potwierdzili już polscy politycy, m.in.: Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, Marek Kuchciński, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PiS, Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy ONZ. Nie zabraknie prezesów czołowych polskich firm, takich jak Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy MASPEX, czy Ryszard Florek, współzałożyciel i prezes zarządu Grupy Fakro. Swoją obecnością zaszczycą forum także goście z zagranicy, m.in.: Alexander MacDonald, główny ekonomista NASA, Christian Hauglie-Hanssen, dyrektor generalny Norweskiego Centrum Kosmicznego, Balázs Orbán, wiceminister i sekretarz stanu ds. parlamentarnych i strategicznych kancelarii premiera Węgier, czy Władimir Ponomariow, rosyjski fizyk i działacz państwowy.
Oprócz części merytorycznej w programie Forum Ekonomicznego znajdą się wydarzenia kulturalne i rekreacyjne. Tak jak w latach poprzednich wręczone zostaną również nagrody w kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku i Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Ponadto zostanie zaprezentowana V edycja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego, skupiającego się na bieżących trendach i zjawiskach społeczno-gospodarczych. ©℗
PAO
Forum Ekonomiczne w Karpaczu odbędzie się 6–8 września. Konferencja jest organizowana przez Fundację „Instytut Studiów Wschodnich”.