Pośrednicy nieruchomości zawsze podkreślają, że o cenie nieruchomości, po pierwsze, decyduje lokalizacja, po drugie, lokalizacja i, po trzecie, także lokalizacja. W Śródmieściu zasada ta się sprawdza jak mało gdzie. Ceny mieszkań na rynku wtórnym na Starym Mieście, w okolicach Pałacu Kultury i Nauki osiągają wysokie ceny. Szczególnie poszukiwane są duże lokale na ostatnich piętrach, które można ze sobą łączyć tworząc mieszkania osiągające powierzchnię 300-400 mkw. Jeszcze kilka lat temu takie nieruchomości czekały na kupca nawet kilkanaście miesięcy. Teraz to się zmieniło. Zakup lokalu w ścisłym centrum stolicy jest bardzo dobrą formą lokaty kapitału.
To zachęca deweloperów do zakupu bardzo drogich parceli budowlanych i wznoszeniach na nich eleganckich budynków. W związku z tym dużą popularnością cieszą się śródmiejskie apartamenty, zarówno nowe, jak i zlokalizowane w przedwojennych kamienicach, zazwyczaj pięknie odrestaurowanych. Najwyższe ceny osiągają tego typu lokale położone w pobliżu Traktu Królewskiego.
- Śródmieście powoli staje się dzielnicą apartamentowców. W ślad za stolicami innych państw europejskich zaczynają tam dominować oferty mieszkań luksusowych. Ta tendencja dotyczy praktycznie większości ofert rynku pierwotnego. Apartamenty powoli stają się również dominującą częścią rynku wtórnego - wyjaśnia Maciej K. Król z agencji nieruchomości Bracia Strzelczyk Nieruchomości.
O tej tendencji decyduje gwałtowny wzrost cen w tej dzielnicy, który sprawia, że na zakup mieszkań w tej lokalizacji stać tylko wybranych, a wymagania tej grupy nabywców zmuszają sprzedających do podwyższania standardu oferowanych mieszkań. Duży wpływ na obecną sytuację ma także wskaźnik cen gruntów w centrum miasta, który osiąga niebotyczne wartości.
Pośrednicy nieruchomości zwracają także uwagę, że w porównaniu z innymi dzielnicami obserwujemy tam znacznie mniejszy udział mieszkań w budynkach wzniesionych z wielkiej płyty. Stosunkowo większą grupę stanowią oferty lokali w kamienicach i w budynkach powstałych tuż po II wojnie światowej, wraz z odradzającym się z ruiny miastem.
Ceny nieruchomości w Centrum są nawet dwukrotnie wyższe niż w innych dzielnicach. W kwietniu ubiegłego roku średnia cena 1 mkw. mieszkania na rynku pierwotnym w całej Warszawie kształtowała się na poziomie 5,5 tys. zł, a w Śródmieściu 8,3 tys. zł. Natomiast w kwietniu 2007 r. średnia cena 1 mkw. mieszkania Warszawie kształtowała się na poziomie 8,0 tys. zł, a w Śródmieściu była o 5 tys. zł wyższa. Natomiast na rynku wtórnym w kwietniu zeszłego roku średnia cena lokalu mieszkalnego wynosiła 5,2 tys. zł za 1 mkw., a w Śródmieściu kształtowała się na poziomie 7,7 tys. za 1 mkw. W kwietniu tego roku średni poziom cen 1 mkw. mieszkania w całej Warszawie oscylował wokół 8,4 tys. zł, a w Śródmieściu ceny kształtowały się średnio na poziomie 11,5 tys. zł.
- Można się spodziewać, że w związku z zapowiadanymi kolejnymi projektami luksusowych apartamentowców w centrum średnie ceny na rynku pierwotnym będą rosły, dalej zwiększając rozdźwięk z cenami rynku wtórnego. Obserwowana dziś zmiana charakteru dzielnicy będzie nadal postępowała w kierunku lokali o podwyższonym standardzie. Można się spodziewać, że w najbliższej przyszłości większość starych budynków będzie stopniowo wyburzana lub adaptowana, a w ich miejscu będą powstawać nowe, luksusowe apartamenty - dodaje Maciej K. Król.
Będzie to konieczne, gdyż w Śródmieściu brakuje terenów pod zabudowę. Miasto posiada trochę terenów pod zabudowę wielorodzinną na Powiślu oraz usytuowanych po obu stronach ulicy Słomińskiego - pomiędzy Centrum Handlowym Arkadia a dworcem Warszawa Gdańska.
28 000 zł kosztuje 1 mkw. najdroższego apartamentowca w Śródmieściu
BoŻena Wiktorowska
Podaż ofert w Warszawie według dzielnic / DGP