Ponad 25 tys. osób zamieszka w powstającym w Warszawie Miasteczku Wilanów. Nowa inwestycja powstanie na obszarze 169 hektarów w sąsiedztwie pałacu króla Jana III Sobieskiego. 

Pośrednicy nieruchomości zwracają uwagę, że wraz z powstawaniem olbrzymiego kompleksu osiedli potocznie zwanych Nowym Wilanowem lub Miasteczkiem Wilanów zmienia się charakter dzielnicy i struktura znajdujących się w niej nieruchomości. O ile bowiem jeszcze kilka lat temu Wilanów był uznawany za dzielnicę willową, obecnie powoli staje się zdominowany przez budownictwo wielorodzinne. Należy jednak zaznaczyć, że pojawiające się w tym rejonie obiekty nawiązują charakterem do dawnego Wilanowa. Cechują się bowiem wyższym standardem wykonania, wysokiej jakości materiałami, a co za tym idzie, odpowiednio wyższymi cenami.

Przyglądając się cenom nieruchomości w Wilanowie na rynku pierwotnym możemy zaobserwować, że w kwietniu ubiegłego roku średnia cena lokalu mieszkalnego w całej Warszawie kształtowała się na poziomie 5,5 tys. zł za 1 mkw., zaś w Wilanowie wynosiła ona 5,8 tys. zł za 1 mkw., czyli była o 5 proc. wyższa. W analogicznym okresie 2007 roku średnia cena mieszkania w Warszawie kształtowała się na poziomie 8 tys. za 1 mkw., a na Wilanowie 8,4 tys. za 1 mkw., czyli znów była wyższa o 5 proc. - wyjaśnia pośrednik Maciej K. Król z Agencji Bracia Strzelczyk Nieruchomości.

Natomiast na rynku wtórnym w kwietniu zeszłego roku z kolei średnia cena w Warszawie, jak też dzielnicy Wilanów kształtowała się na poziomie 5,2 tys. za 1 mkw. Także w kwietniu tego roku ceny nieruchomości w całej Warszawie były podobne i kształtowały się średnio już na poziomie 8,4 tys. za 1 mkw.

- To dowodzi, że istnieje związek pomiędzy średnimi cenami nieruchomości w całej Warszawie, jak i rynkiem ograniczonym wyłączne do dzielnicy Wilanów - dodaje Maciej K. Król.

Jego zdaniem można przypuszczać, że te zależności utrzymają się do końca tego roku, w szczególności w odniesieniu do rynku wtórnego, gdzie sytuacja może ulec zmianie dopiero w przyszłym roku, wraz z rozpoczęciem wyprzedaży mieszkań nabytych na cele inwestycyjne. Jednakże o tym, w którą stronę może podążyć zmiana proporcji pomiędzy cenami warszawskimi a w samym Wilanowie, będzie decydować sytuacja na całym rynku nieruchomości.

W przypadku cen na rynku pierwotnym już teraz widać pierwsze poważne sygnały, że wzrost cen w nowych projektach będzie nadal postępował. Mimo stosunkowo dużej podaży ofert w tej okolicy, cieszą się one dużym zainteresowaniem nabywców. Korzystna sytuacja na rynku mieszkaniowym przy równoczesnych zwyżkach kosztów budowy skłania deweloperów do podnoszenia cen w kolejnych fazach projektów.

- W porównaniu z zeszłym rokiem sytuacja w nowym Wilanowie uległa zmianie. W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z bardzo dużym niezagospodarowanym terenem, a obecnie w dużej części mamy do czynienia już z zakończonymi lub w trakcie wykańczania osiedlami - dodaje Maciej K. Król.

Powstające mieszkania są drogie. Aktualnie ceny nowych lokali we wspomnianej nowej części Wilanowa kształtują się w przedziale od 7 tys. do 12 tys. zł za 1 mkw., gdzie oferty poniżej 8 tys. dotyczą prawie wyłącznie nielicznych ofert mieszkań na parterach. W skali Wilanowa mamy do czynienia z dużą różnorodnością ofert, zarówno ofert w wielkiej płycie, jak i w nowszych budynkach. Analogicznie do innych części stolicy największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania do około 50 mkw.

W przypadku rynku pierwotnego zauważalne są pewne różnice w ofercie, odnoszące się do wielkości mieszkań. W wielu projektach średnia wielkość dostępnych mieszkań oscyluje w przedziale od 80 do 90 mkw., podczas gdy w innych dzielnicach ten wskaźnik kształtuje się na poziomie 70-80 mkw. Oferta ta jest jednak skierowana do zamożniejszych klientów.

 

25 000 osób zamieszka w nowym Miasteczku Wilanów

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl