Najwięcej powodów do budowy domu mają mieszkańcy Warszawy, Wrocławia i Krakowa. Tam średnie ceny mieszkań przekraczają 7 tys. zł za mkw. Mieszkańcy stolicy mogą kupić podmiejskie segmenty w cenie 60-70-metrowego mieszkania. Na skutek drożejących działek, rosnących kosztów robocizny oraz coraz wyższych cen materiałów budowlanych, domy drożeją.

W ofercie deweloperów w miejscowościach odległych od Warszawy można kupić dom w cenie poniżej 4 tys. zł za mkw. lub poniżej 0,5 mln zł za całość. Nie jest to wcale tania oferta, zwłaszcza że większość sprzedawanych domów ma cenę zbliżoną do 900 tys. zł.

- Wzrost cen gotowych domów nie pozwala już mówić o nich jako o taniej alternatywie mieszkaniowej dla przeciętnego zjadacza chleba. Jest to rozwiązanie tańsze, ale dla osób, które stać na kupno ponad 100-metrowych apartamentów w modnych dzielnicach miasta - mówi Emil Szweda, analityk Open Finance.

Tańszym sposobem będzie budowanie domu metodą gospodarczą lub wynajęcie do tego celu wyspecjalizowanej firmy, choć w ostatnich miesiącach brakuje wykwalifikowanych pracowników. Gwałtownie rosną też ceny materiałów budowlanych, na które trzeba i tak długo czekać.

Ile kosztuje postawienie domu metodą tradycyjną? Żeby znaleźć działkę o powierzchni 1 tys. mkw. w cenie 100-150 tys. zł, trzeba jej szukać w odległości 30-40 km od centrum stolicy. Indywidualny projekt kosztuje przynajmniej 15 tys. zł. Tyle samo trzeba zapłacić za doprowadzenie mediów. Robocizna to koszt rzędu 2,3-2,5 tys. zł za mkw. (w tym materiały budowlane).

- 150-metrowy dom o bardzo prostej konstrukcji na działce oddalonej o 30 km od centrum miasta można postawić za około 500 tys. zł. Oznacza to 3,3 tys. zł za mkw., a więc o połowę mniej niż przy kupnie domu od dewelopera i do trzech razy taniej niż przy kupnie mieszkania w mieście - mówi Emil Szweda.

Według naszych obliczeń w systemie gospodarczym cena jednego mkw. wyniosłaby około 2,7 tys. zł.

Koszty metra kwadratowego powierzchni

Maciej Bednarek

maciej.bednarek@infor.pl

EKSPERT OPEN FINANCE DLA GAZETY PRAWNEJ

Ze względu na rosnące ceny materiałów budowlanych warto dobrze obliczyć koszty związane z kredytem na budowę domu i przyjąć margines błędu. Jeśli źle zaplanujemy wydatki, możemy mieć problem z dokończeniem budowy w terminie. Warto pamiętać, że budując dom na kredyt, mamy określony czas na dokończenie inwestycji. Nie należy więc posiłkować się w takich sytuacjach szybkimi pożyczkami, bo ze względu na krótszy okres ich spłaty, jest to duże obciążenie miesięczne.