"Znowu mamy - jestem o tym przekonany - krótkoterminowe zakłócenie, spowodowane warunkami zewnętrznymi, bo w sytuacji tych napięć politycznych, społecznych, z Paryża, Ukrainy, dewaluacji wielu walut (...) w sposób naturalny umacniają się waluty bezpieczne. Do tych walut bezpiecznych trzeba zaliczyć szwajcarskiego franka" - mówił w czwartek Piechociński dziennikarzom w Sejmie.

Zaznaczył, że jest w stałym kontakcie - także w tej sprawie - z prezesem NBP Markiem Belką i członkami Rady Polityki Pieniężnej. "Tu jest pełne partnerstwo, współdziałanie, a wszelkie uwagi kierujemy w trybie roboczym, by nie budzić emocji" - podkreślił wicepremier.

"Mamy zobowiązanie Związku Banków Polskich, że przygotuje cały zakres dobrych praktyk w relacjach między bankiem a pożyczkobiorcą" - powiedział Piechociński.

Zaznaczył, że zawsze zachęcał Polaków do brania kredytów w tej walucie, w której zarabiają.

"Wobec tego zakłócenia spotkam się z przedstawicielami RPP czy banku centralnego, podyskutuję także ze środowiskiem bankowym, a później to doświadczenie przeniosę na spotkanie z ministrem finansów" - mówił Piechociński. Pytany o to, kiedy miałoby dojść do tego spotkania, Piechociński odparł: "jak najszybciej".