Kredyty: Cel dyrektywy ważniejszy niż brzmienie jej przepisu

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk14.01.2015, 08:26; Aktualizacja: 14.01.2015, 08:59
pieniądze-finanse-budżet

Firma pożyczkowa CA Consumer Finance (CA CF) pozwała troje swoich klientów. Domagała się przed sądem w Orleanie zwrotu pieniędzy wraz z umownym oprocentowaniem i karnymi odsetkami.źródło: ShutterStock

Kredytodawca musi udzielić kredytobiorcy informacji potrzebnych do porównania różnych ofert. I chociaż dyrektywa 2008/48/WE w sprawie umów o kredyt konsumencki mówi, że informacje te powinny zostać przekazane w formie papierowej lub na innym trwałym nośniku, przy użyciu standardowego europejskiego arkusza informacyjnego, to jednak luksemburski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że pożyczkodawca nie musi sporządzać szczególnego dokumentu z wyjaśnieniami dostosowanymi do potrzeb klienta.

 Wystarczy, że udzieli mu stosownych informacji ustnie, choć przed podpisaniem umowy – podkreślili europejscy sędziowie.

Firma pożyczkowa CA Consumer Finance (CA CF) pozwała troje swoich klientów. Domagała się przed sądem w Orleanie zwrotu pieniędzy wraz z umownym oprocentowaniem i karnymi odsetkami. Chodziło o kwoty nieco ponad 20 tys. euro, które miały kosztować pożyczających odpowiednio 7,68 i 7,95 proc. Sąd uznał jednak z urzędu, że pożyczającemu nie powinny należeć się żadne odsetki, ponieważ CA CF nie przedstawiła na rozprawie ani przedumownego arkusza informacji, ani żadnego innego dowodu na to, że wypełniła spoczywające na niej obowiązki zarówno informacyjne, jak i związane z weryfikacją zdolności kredytowej klientów.

Orleański sąd zapytał jednak TSUE, czy możliwe jest przerzucanie na klienta dowodu na to, że kredytodawca spełnił – a raczej patrząc z drugiej strony nie wypełnił – swoich obowiązków informacyjnych. Żaden bowiem z przepisów prawa nie tylko francuskiego, ale i europejskiego nie ustanawia zasad dotyczących ciężaru i trybu przeprowadzania dowodu. Tymczasem CA CF zawarła we wzorcu umowy kredytowej postanowienie mówiące, że klient otrzymał standardowy arkusz informacyjny i zapoznał się z nim. Zdaniem francuskiego sądu było to działanie na szkodę klienta.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane