Jak się okazuje, może to być opłacalny wybór. Wynagrodzenia usługodawców 31 grudnia wynoszą kilkukrotnie więcej niż w zwykłe dni.

Zarobki usługodawców w sylwestrową noc

Żaden bal nie odbędzie się bez obsługi gastronomicznej serwującej posiłki i mocniejsze trunki. Zgodnie z danymi Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2013 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto kucharza wynosiło 2 688 PLN, kelnera 2 198 PLN, a barmana 2 131 PLN. Natomiast, jak wynika z przeprowadzonych przez nas ankiet telefonicznych, w sylwestrową noc kelner na prestiżowej imprezie może zarobić nawet miesięczną stawkę.

Zatrudnienie zespołu muzycznego z wodzirejem standardowo kosztuje od 1 700 do 12 000 PLN, jednak w ostatni dzień roku należy doliczyć nawet do 2 000 – 3 000 PLN do normalnej stawki.

Przed Sylwestrem szczególnie wiele pracy mają sprzedawcy fajerwerków, którzy zarobią ok. 10 PLN za godzinę. Z kolei za obsługę pirotechniczną imprezy zapłacić trzeba około 1 500 – 1 800 PLN. Jak ustaliliśmy, około 500 PLN z tej kwoty to koszt materiałów. W związku z tym dwóch profesjonalistów prowadzących pokaz ma do podziału około 1 000 – 1 300 PLN.
Coraz większą popularność zdobywa opieka nad zwierzętami domowymi, które są wyjątkowo wrażliwe na hałas towarzyszący szampańskiej zabawie. Doba opieki nad pupilem pozwala zarobić od 50 do 100 PLN brutto. Najczęściej jednak, jak wynika z naszej ankiety telefonicznej, usługa taka nie jest sformalizowana, czyli od tej kwoty nie jest płacony podatek.

źródło: Inne

Jak długo trzeba pracować na Sylwestra?

Istnieją najróżniejsze formy spędzenia tej wyjątkowej nocy, od potańcówki w osiedlowym klubie do podróży do ciepłych krajów. Sprawdziliśmy jednak ceny przeciętne sylwestrowego balu w Polsce. Wynoszą one od 49 do 500 PLN, czyli średnio 280 PLN. Sam bal to jednak nie wszystkie wydatki – jaką część średniej pensji trzeba poświęcić na zabawę?
Kobieta średnio wyda 677 PLN na same przygotowania do imprezy (kreacja, usługi kosmetyczne itp.). Średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło w I połowie 2014 roku 3 816,66 PLN brutto, czyli 2 726 PLN netto. Oznacza to, że na godzinę zarabialiśmy średnio około 16,30 PLN.

Wszystkie te wydatki, wraz z kosztem balu, stanowią 37% średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Aleksandra Rogucka
Wynagrodzenia.pl