Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Domu Polskim dyskutowano m.in. o roli instytucji finansowych w transformacji energetycznej, a także o tym, co zrobić, by Polska stała się regionalnym zielonym hubem.

Transformacja energetyczna, zwłaszcza w Polsce, dla której podstawowym źródłem energii przez lata był węgiel, wymaga szczególnego wysiłku. Potrzebne są duże nakłady kapitałowe, co oznacza konieczność zaangażowania w cały proces instytucji finansowych. Było to tematem jednej z dyskusji w Polish House podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Wzięli w niej udział finansiści, m.in. Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, a także Joe Philipsz, dyrektor inwestycyjny w Amber Infrastructure.
– W Polsce są ogromne możliwości, odgrywa ona wiodącą rolę w regionie w rozwoju energetyki odnawialnej – oceniał Joe Philipsz.
Przedstawicielka EBOR przypomniała, że tylko w 2021 r. bank zainwestował w Polsce 600 mln euro, z czego 80 proc. było przeznaczonych na projekty związane z zieloną transformacją. Opisała ona rolę EBOR jako katalizatora zielonych inwestycji.
Największy bank w kraju – PKO Bank Polski – reprezentował w dyskusji Marcin Eckert, wiceprezes zarządu, nadzorujący obszar bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
– Finansujemy odnawialne źródła energii już od lat – stwierdził Marcin Eckert. – Łącznie przeznaczyliśmy na te inwestycje ponad 2,1 mld zł, z czego miliard wydaliśmy w roku ubiegłym, a w tym roku przekroczymy tę sumę. Finansujemy bowiem nowe, obiecujące projekty w wielu miejscach w Polsce oraz poza granicami naszego kraju. Konsekwentnie realizujemy politykę finansowania odnawialnych źródeł energii i zwiększamy zaangażowanie w dekarbonizację – mówił.

Ważny projekt NABE

Za jeden z największych i najważniejszych projektów transformacyjnych Marcin Eckert uznał utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Kontrolowane przez Skarb Państwa spółki energetyczne mają wydzielić do niej swoje aktywa węglowe, które zostaną odkupione i przeniesione do tej właśnie agencji. NABE ma prowadzić jedynie inwestycje służące utrzymaniu sprawności bloków węglowych, nie będzie budować nowych.
Spółki energetyczne, dzięki przekazaniu swoich aktywów węglowych do NABE, nie będą musiały wydawać kapitału na zakup uprawnień do emisji CO2, jak również zdobędą finansowanie na rynku – nie będą bowiem obciążone wizerunkiem producentów energii z węgla.
– Ten projekt pozwoli polskim grupom energetycznym przejść z poprzedniej gospodarki, opartej na węglu, na nowoczesne źródła energii. My, jako instytucje finansowe, jesteśmy krytycznym elementem tego projektu, ze względu na miliardy złotych, które trzeba przenieść z produkcji energii z węgla na OZE. To będzie wielka zmiana dla gospodarki. Wierzę, że nie ma innej opcji niż sukces tego projektu – mówił wiceprezes PKO Banku Polskiego.
Ocenił on, że prace nad NABE przyspieszają.
– Do końca roku będziemy znali ramy czasowe przeniesienia tych wszystkich struktur z poprzedniej gospodarki do nowej. Bez instytucji finansowych nie byłoby to możliwe – stwierdził.
Zauważył również, że wiele wątków transformacji energetycznej jest też przeznaczonych dla prywatnych inwestorów, ale bez udziału dużych, państwowych instytucji finansowych skala i rezultaty zmian byłyby znacznie mniejsze.

Zielony hub

Wiceprezes PKO Banku Polskiego podzielił się również opinią, co należy zrobić, by Polska stała się regionalnym hubem finansującym zieloną zmianę.
– Zawsze podążamy za naszymi klientami, a mamy więcej niż 200 topowych klientów w świecie, Europie i regionie. Śledzimy i wspieramy ich rozwój także poza krajowym rynkiem – mówił Marcin Eckert. – Inwestowanie m.in w takich klientów to nasza odpowiedź na to, co i jak trzeba zrobić, by Polska stała się największym hubem finansowania zielonej zmiany w Europie. Chcemy współtworzyć obecność naszych klientów w sektorze produkcji zielonej energii. Zapewniamy im dogodne i elastyczne formy finansowania, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby każdego z naszych kontrahentów. Dzięki doświadczeniu, wiedzy i wsłuchiwaniu się w potrzeby klientów PKO Bank Polski każdego dnia wspomaga rozwój i zieloną transformację polskiej gospodarki – wyjaśniał wiceprezes PKO Banku Polskiego.
Podczas dyskusji mówił on również, że niezależnie od misji i celów z nią związanych, bank, działając na rzecz swoich akcjonariuszy, zarabia na realizowanych zielonych projektach. Z jego wypowiedzi wynikało także, że PKO Bank Polski jest zainteresowany udziałem w projekcie modułowych reaktorów jądrowych, których budowę planuje kilku klientów PKO Banku Polskiego.
AM
foto: materiały prasowe