W środę OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) obniżyła prognozę popytu na jej produkcję w 2015 r. o 300 tys. baryłek 28,9 mln baryłek dziennie, czyli o ok. 1,15 mln baryłek dziennie mniej niż członkowie OPEC produkowali w listopadzie. Prognozowany popyt jest najniższy od 12 lat. Cel produkcji OPEC to 30 mln baryłek dziennie.

Baryłka WTI potaniała o 4,7 proc. do 60,86 USD. Cena baryłki Brent znalazła się poniżej 65 USD pierwszy raz od 2009 r.

"Nie widzę żadnych informacji, które dałyby jakikolwiek powód do kupna ropy w tym momencie" - ocenił Christopher Bellew, starszy broker w Jefferies International w Londynie.

Sektor energetyczny S&P 500 stracił 3,1 proc., a firmy takie jak ConocoPhillips, Exxon Mobil czy Chevron notują ponad 2-procentowe spadki.

"Ropa traci przy obniżonych prognozach popytu i nie jest niespodzianką, że reszta rynku solidarnie też spada" - ocenił Michael James, zarządzający handlem akcjami w Wedbush Securities w Los Angeles.

"Nie ma w środę żadnych informacji, które pchnęłyby rynek wyżej, co kładzie na bykach ciężar pokazania, jak duże mają przekonanie do kupowania akcji" - dodał.

Rosną za to akcje linii lotniczych. American Airlines Group, Southwest Airlines i United Continental Holdings zyskały ponad 2 proc.

Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA) podało, że w USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował w tygodniu zakończonym 5 grudnia o 7,3 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych. Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 7,3 proc. Indeks jest o 6,1 proc. poniżej wartości sprzed roku.